Powstaniec warszawski przed sądem

Gen. Zbigniew Ścibor – Rylski stanie przed sądem, 99 letni generał jest oskarżany o kłamstwo lustracyjne. Oskarżenie jest wynikiem postępowania wszczętego przez Instytut Pamięci Narodowej.

Gen. Ścibor-Rylski w 1947 r., miał został zarejestrowany przez Wydział I Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa w Poznaniu jako TW „Zdzisławski”, pod tym pseudonimem miał współpracować z komunistyczną bezpieką do 1964 r. – donosi „Przegląd”. Sprawa nie jest jednak tak jednoznaczna jak mogłoby się wydawać. Według materiałów zgromadzonych przez prowadzących śledztwo generał miał oszukiwać prowadzących go funkcjonariuszy bezpieki. Sam generał nie wypiera się współpracy z UB. „Współpracowałem – zeznał – głównie po to, by wyciągać informacje z drugiej strony. Ostrzec przed aresztowaniami kilku moich kolegów z AK” – cytuje generała tygodnik. Cała sprawa ma drugie dno. Według publicystów tygodnika „Przegląd” oskarżenie generała o kłamstwo lustracyjne może być próbą zemsty za jego słowa podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego z 2012 r., gdy generał skrytykował zachowanie uczestników, którzy w trakcie składania wieńców przez przedstawicieli władz miejskich, członków Platformy Obywatelskiej, zaczęli buczeć i krzyczeć „hańba”. Generał powiedział wówczas: „Serce boli, dlaczego wydajecie takie okrzyki? Zastanówcie się – jak można? Gdzie macie komunę? Wiele tysięcy osób oddało życie, aby nie było komuny. Przepraszajcie, bo inaczej nie przyjmiemy waszych hołdów”. 99 letni weteran ma problemy z chodzeniem i słuchem. Po rozpoczęciu procesu napisał własnoręcznie oświadczenie, z którego wynika, iż nie będzie w stanie przychodzić do sądu ze względu na zły stan zdrowia. W trakcie wojny generał służył w 27 Wileńskiej Dywizji AK, przyjmował zrzuty cichociemnych, wsławił się odwagą i męstwem podczas Powstania Warszawskiego, został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, a przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Piotr Rapiński

Źródło: Onet.pl

Fot.: Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski podczas obchodów 63. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Fot. Wikipedia Commons.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*