Chrzest Mieszka I

Prawdopodobnie 14 kwietnia 966 roku odbył się chrzest Mieszka I

Tego dnia 966 roku prawdopodobnie Mieszko I został ochrzczony, co jest uznawane za początek chrystianizacji państwa Polskiego

Chrzest Mieszka I prawdopodobnie odbył się 14 kwietnia 966 roku. Nie da się jednoznaczne wskazać motywu jakim kierował się książę, źródła z tego okresu nie ukazują takowej motywacji. Wiadomo jedynie, że to małżonka Dobrawa, którą pojął Mieszko rok wcześniej za żonę miała ogromny wpływ na tę decyzję.

Małżeństwo to dawało sojusz z Czechami i ubiegło działania chrystianizacyjne arcybiskupstwa magdeburskiego, a co za tym idzie gwarantowało suwerenność państwa gnieźnieńskiego.

Mieszko dzięki temu manewrowi osiągnął bardzo wiele. Sojusz z Czechami neutralizował działania Wieletów, którzy byli sporym zagrożeniem na północy. Również pozwoliło to zbliżyć się do panów saskich, którzy już na równi mogli rozmawiać z chrześcijańskim władcą i współpracować przeciw zagrożeniu ze strony Połabian.

Chrześcijaństwo gwarantowało wejście do zamkniętego dotąd świata chrześcijańskiego i dawało cesarską opiekę w ramach ówczesnego systemu politycznego.

2 komentarze

  1. Poprawcie błędy ortograficzne.

  2. To chrzest był celem, a Dobrawa była w pakiecie, a nie odwrotnie.