Premierowy pokaz serii dokumentalnej „Portrety wojenne” w kinie Iluzjon

Już w najbliższy wtorek, 2 września o 19.00, zapraszamy do kina Iluzjon na premierowy pokaz trzech spośród pięciu odcinków serii dokumentalnej, współprodukowanej przez Filmotekę Narodową, „Portrety wojenne”.

Ideą produkcji jest prezentacja losów polskich bohaterów wojennych, którzy często już odeszli w zapomnienie. W Iluzjonie wyświetlone zostaną odcinki cyklu, dedykowane: Zdzisławowi Pacak – Kuźmirskiemu – zastępcy dowódcy i szefa operacyjnego Komendy Głównej AK „Osa-Kosa” (Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych), Janowi Zumbachowi – asowi myśliwskiemu Polskich Sił Powietrznych na obczyźnie oraz Bronisławowi Hellwigowi – żołnierzowi batalionu Parasol, jednemu z najlepszych kierowców biorących udział w akcjach bojowych w okupowanej Warszawie.

Portrety wojenne” stanowią wyjątkową pozycję wśród dokumentów opowiadających o bohaterach II wojny światowej. Do ich realizacji wykorzystano m.in.: archiwalne materiały ze zbiorów Filmoteki Narodowej, wywiady z ekspertami, oraz stylizowane na komiks kadry łączące nowoczesną technikę wprowadzania aktora do ręcznie rysowanej scenografii. Dzięki zastosowaniu tego filmowego zabiegu, twórcy uzyskali nietuzinkowy efekt wizualny (momentami przywodzący na myśl kadry rodem z „Sin City”), który z pewnością przypadnie do gustu szczególnie publiczności młodego pokolenia.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami „Portretów wojennych”, naszymi gośćmi będą: reżyserzy – Rafał Skalski i Tomasz Matuszczak, ilustrator – Michał Araszewicz, operator zdjęć – Jacek Kościuszko, animatorka – Agnieszka Boryczko oraz producenci – Katarzyna Sarnowska i Dawid Janicki.

Na kolejny seans zapraszamy 6 września o godz. 15.30

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*