Przedwojenne zabytki odnalezione w Mołtowie

Sukces eksploratorów z Kołobrzegu i okolic oraz muzealników z Kołobrzegu. W Mołtowie (woj. zachodniopomorskie) na dzikim składowisku odpadów w lesie dokonano niesamowitego odkrycia. Znaleziono tam około 500 zabytków, zbiorów przedwojennego niemieckiego Pomorskiego Muzeum Krajowego w Szczecinie.
Jak zabytki znalazły się w Mołtowie? Otóż w ostatnich latach II wojny światowej rosło zagrożenie ze strony aliantów spowodowane nalotami dywanowymi. Postanowiono wtedy zabezpieczyć eksponaty. Z Niemiecką precyzją opracowano spis, który zachował się po dziś dzień. Dzięki spisowi wiemy gdzie i jakie zabytki zostały ukryte. 10 skrzyń trafiło do znajdującego się w Mołtowie zamku rodziny Braunschweigów. Niemieckie kontrole stwierdziły przechowywanie skrzyń w odpowiednich warunkach.
W 1945 roku w zagadkowych okolicznościach z powodu zbliżającego się frontu eksponaty uległy rozproszeniu. Część z nich trafiła później na składowisko odpadów w Mołtowie, prawdopodobnie było to już w latach 70-tych.
Aż do maja 2016 roku nikt nie wiedział gdzie znajdują się zabytki kiedy to natrafiono na część z nich, rozpoznano je po sygnaturach szczecińskiego muzeum. Dzięki współpracy eksploratorów z Kołobrzegu, pod nadzorem muzealników z Kołobrzegu udało się odnaleźć 500 zabytków – eksponaty archeologiczne, numizmatyczne oraz także cenne zbiory sztuki średniowiecznej. Sukces spowodował powołanie grupy eksploracyjnej „Parsęta”, która będzie zajmować się podobnymi badaniami.
Cześć z zabytków można było oglądać do końca czerwca w Pałacu rodziny Braunschweigów.

Michał Misztal

Źródło:miastokolobrzeg.pl

Fot.: Pałac rodziny Braunschweigów. Fot. Wikipedia Commons.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*