Przyjdź na Piknik Historyczny

Pokazy walk powietrznych, gry strategiczne, strefa malucha, filmu i kontrkultury. Oddział IPN we Wrocławiu organizuje obchody 15-lecia Instytutu Pamięci Narodowej. Z tej okazji 11 października zaprasza wrocławian na rodzinny Piknik Historyczny. Początek w samo południe przy Hali Stulecia. Wstęp i udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

W strefie malucha będą m.in. układanki historyczne, przestrzenne puzzle i zajęcia plastyczne dla dzieci. W strefie gracza czekają turnieje z nagrodami – chętni zmierzą się w strategicznych grach przygotowanych przez IPN, jak na przykład „303” (także w wersji XXL), „Pamięć ’39”, „Obrona Lwowa” czy odtwarzających realia schyłkowego PRL grach „Kolejka” i „Reglamentacja”.

Będzie można też zobaczyć pokazy walk powietrznych z udziałem modeli samolotów
z II wojny światowej. To wyjątkowa okazja, żeby obejrzeć takie widowisko. A na naszym pikniku zaplanowaliśmy także mnóstwo innych wydarzeń. To również sposób na to, by w przystępny i atrakcyjny sposób pokazać, czym zajmuje się IPN
– mówi dr Robert Żurek, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Pokazy walk powietrznych będą towarzyszyły warsztatom modelarskim. Będzie można poznać techniki budowania modeli pojazdów i samolotów wojskowych z okresu II wojny światowej.

Z kolei warsztaty w strefie kontrkultury, to szansa na spotkanie z nietuzinkowymi osobowościami. Jacek Kleyff, legendarny bard i założyciel słynnego kabaretu „Salon Niezależnych”, poprowadzi warsztaty muzyczne. Dariusz Paczkowski, performer, założyciel i współpracownik wielu organizacji pozarządowych, działacz na rzecz praw człowieka i demokracji, zaprasza na warsztaty o kontrkulturze.

Natomiast harcerze wprowadzą gości ze swojej strefy w tajniki wiązania węzłów
i czytania mapy.

W strefie filmu będą wyświetlane dokumenty przygotowane przez IPN, w tym „Buntownicy SKS”, „Głową mur przebijesz. Solidarność Walcząca” czy „Polskie symbole narodowe”.

Na wszystkie warsztaty i turnieje obowiązują wcześniejsze zapisy u prowadzącego
w danej strefie. Udział jest bezpłatny.

Na piknik będzie można dojechać bezpłatnym, zabytkowym tramwajem – kursującym z pętli przy Operze do Hali Stulecia (pl. Teatralny – pl. Dominikański – pl. Grunwaldzki – Hala Stulecia/ZOO; odjazdy co godzinę od 11.30 do 16.30).

Wszyscy uczestnicy pikniku będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w strefie foto. Powstanie z nich później plakat upamiętniający 15 lat Oddziału IPN we Wrocławiu.

Piknik rozpocznie się o godz. 12.00 w sali wielofunkcyjnej Wrocławskiego Centrum Kongresowego przy Hali Stulecia. Zakończy się o godz. 18.00.

We Wrocławiu uroczyste obchody 15 rocznicy powstania IPN rozpoczną się 8 października 2015 r. W piątek 9 października w Ratuszu odbędzie się otwarta debata ,,Po co nam IPN? Pamięć. Historia. Przyszłość”, którą poprowadzi znany dziennikarz Konrad Piasecki. Wstęp na to wydarzenie wolny.

Więcej informacji:

15 lat IPN

Drogi do wolności

9 października (piątek)

Po co nam IPN? Pamięć. Historia. Przyszłość

Otwarta debata z udziałem prezesa IPN, dr. Łukasza Kamińskiego oraz przedstawicieli środowiska naukowego i kulturalnego Wrocławia poprowadzona przez dziennikarza, Konrada Piaseckiego.

Ratusz, Sala Wielka, początek o godz. 10.00

Wstęp wolny

11 października (niedziela)

Piknik Historyczny

Ekscytujące pokazy walk powietrznych modeli samolotów z czasów II wojny światowej, spotkania z legendarnym bardem Jackiem Kleyffem oraz performerem i znawcą kontrkultury Dariuszem Paczkowskim, turnieje gier strategicznych, tajniki wiązania węzłów i czytania mapy, strefa filmu i atrakcje dla najmłodszych, a także wiele innych wydarzeń.

Wrocławskie Centrum Kongresowe (przy Hali Stulecia), początek o godz. 12.00.

Wstęp wolny

Warsztaty i wydarzenia specjalne:

  • Warsztaty muzyczne z Jackiem Kleyffem: godz. 13.00-15.00 (zapisy od 12.00).

  • Warsztaty modelarskie: godz. 12.15-15.45

  • Pokazy walk powietrznych (trawnik za Pawilonem Czterech Kopuł): godz. 12.45, 13.15, 14.15, 15.15, 15.45

  • Warsztaty harcerskie: godz. 15.00 – 18.00

  • Warsztaty graffiti z Dariuszem Paczkowskim: godz. 16.00-18.00 (zapisy 15.45
    i 17.45)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*