Puszcza, a w niej ukryte… średniowieczne miasto

Jest to trzeci ośrodek miejski z czasów średniowiecznych odkryty w ostatnich latach , na którego ślad trafił archeolog Marcin Krzepkowski, wykorzystując do tego zdjęcia z lotu ptaka. To położone na terenie Puszczy Zielonki Dzwonowo, występujące  w XIV-wiecznych źródłach pod nazwą „Zwanowo”

Tegorocznymi pracami wykopaliskowymi przeprowadzonymi na terenie najstarszego miejskiego cmentarza i rynku miejskiego kierował współpracujący z Muzeum Regionalnym w Wągrowcu Marcin Krzepkowski. W ich trakcie znaleziono tysiące zabytków, które datuje się na XIV-XVIII w. Na wschód od cmentarza natknięto się na obładowania ziemne miasta, zaś przy rynku znalezione zostały pozostałości średniowiecznej zabudowy. Stwierdzono, że jedną z XIV-wiecznych zabudowanych miejskich działek odbudowano niedługo po wcześniejszym jej zniszczeniu przez pożar – według Krzepkowskiego mogą to być ślady po wydarzeniach mających miejsce podczas wojny domowej w Wielkopolsce (lata 80. XIV w.)

Za jeden z najcenniejszych zabytków oceniony został denar Władysława Łokietka  z lat 1312-1333, jednak oprócz niego natrafiono również na żelazne noże, zdobione okucia pasów mieszczańskich i rycerskich czy grzebienie-wszystkie te przedmioty świadczą o tym, na jak niespotykanym poziomie była miejska kultura.

Kolejne wykopaliska na tym terenie będą miały miejsce w listopadzie, przy czym ograniczone zostaną do zastosowania przez archeologów metod nieinwazyjnych

Oprócz Dzwonowa do odkrytych ostatnio miast zalicza się również Nieszawę i Szamotuły.

Źródło: mediewalia.pl

Fot.: Dzwonowo-widok od północy

Agata Śródkowska

2 komentarze

  1. „natknięto się na obładowania ziemne miasta”
    Obładowania??? Chyba obwałowania?

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*