Radomski Zamek Królewski – trwają rozmowy nad jego odbudową

Radomski Zamek Królewski.

Za trzy lata mają rozpocząć się prace nad odbudową okazałego radomskiego zamku. Na początku w planie jest stworzenie jego wizualizacji, po której to ma się odbyć debata, w której zasiądą eksperci-naukowcy. Pomysł na jego rewilitaryzację powstał pośród kolegium składającym się z kilkunastu osób zajmujących się architekturą, a także przedstawiciele samorządu i osoby duchowne oraz środowiska działającego na rzecz społeczeństwa

Historia zamku sięga wieku XIV i okresu panowania Kazimierza Wielkiego, który zresztą był inicjatorem tejże budowy. Był on w dobrym stanie aż do najazdu Szwedów w XVII wieku, czyli do momentu kiedy to został przez nich spalony. Do dziś zachowały się jego ruiny, a dokładnie tzw. „Dom Wielki”- uważany za „perełkę” zabytków Radomia, a także kluczowe miejsce w historii kultury Rzeczpospolitej.

Jarosław Kowalik- społecznik i członek kolegium odbudowy w/w zamku uważa, że wraz z zakończeniem badań archeologicznych, należy przystąpić do drugiego etapu czyli do tworzenia projektu jego odbudowy, w formie projektu wizualizacji.

Projekt na wizualizacje przewiduje konkurs, który skierowany będzie do studentów architektury, na razie trwają negocjacje z polskimi uczelniami. Po debacie naukowej gremium wybierze najlepszą pracę. W tym celu zostały wybrane kryteria jej oceny. Postanowiono połączyć historię sztuki – czyli wiedzę o archaicznym wyglądzie zamku z jego współczesnymi funkcjami i przeznaczeniem- muzeum. W planach jest utworzenie w nim placówki kulturalnej np. muzeum. Inicjatorzy chcą zbudować dwie wierze i piętro- czyli jednym słowem dokonać odbudowy tych elementów, które nie przetrwały próby czasu oraz najazdu Szwedów.

Ciekawostką jest, że „Dom Wielki”, czyli jedyna dotychczas pozostałość po zamku na dzień dzisiejszy pełni funkcje plebanii parafii kościoła pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela.

Źródło: biznes.onet.pl

Fot.: Wikimiedia Commons

Magdalena Majkowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*