Relacje polsko-niemieckie a reparacje wojenne

W dniu 26 listopada 2019 roku o godz. 18.00 w Bibliotece im. Janusza Kurtyki przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie odbędzie się debata pt.: „Relacje polsko-niemieckie a reparacje wojenne”.

Podczas ostatniej debaty z cyklu „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?”, zaproszeni goście: pani prof. Magdalena Bainczyk (Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego, Instytut Zachodni w Poznaniu), pan prof. Kazimierz Lankosz (Uniwersytet Jagielloński) oraz pan prof. Przemysław Saganek (Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk) pochylą się nad problemem reparacji wojennych z prawnego w szczególności punktu widzenia i zastanowią się, jaki wpływ wywiera on na dzisiejsze stosunki polsko-niemieckie, a także jakie skutki może przynieść w przyszłości.

Eksperci m.in. wskażą prawne uwarunkowania i szanse na uzyskanie odszkodowań, poruszą kwestię odpowiedzialności za II wojnę światową oraz podejmą próbę określenia wielkości strat i opracowania recept dla budowania relacji polsko-niemieckich w kontekście reparacji wojennych.

Dyskusję poprowadzi pan Damian Bębnowski (Wiceprezes ds. nauki Fundacji im. Janusza Kurtyki).

Spotkanie stanowi część projektu „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?”. Składa się nań cykl 12 debat, mających na celu zidentyfikowanie i zdiagnozowanie węzłowych zagadnień związanych ze stosunkami międzynarodowymi Polski w kontekście różnie interpretowanej przeszłości, opracowanie konkretnych recept w tym zakresie oraz utrwalenie zgromadzonych wniosków w formie publikacji książkowej.

Biblioteka im. Janusza Kurtyki, dyskusja, jak i cały cykl powstają w ramach projektu „Klaster Pozarządowy dla Rzeczypospolitej – na styku nauki, kultury i edukacji obywatelskiej. Nowe miejsce debaty o Polsce”. Projekt został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Projekt „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Więcej informacji o spotkaniu na stronie www.fundacjakurtyki.pl.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*