Na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross Rosen w Rogoźnicy, w woj. dolnośląskim rozpoczną się badania archeologiczne i konserwatorskie pozostałości po siedzibie tajnego komanda więźniów – specjalistów zwanego Wetterstelle. Był to swego rodzaju obóz w obozie, na terenie którego prowadzono ściśle tajne badania nad wysokimi częstotliwościami do celów wojskowych.
Komando składało się z kilkudziesięciu specjalnie wyselekcjonowanych więźniów znających się na fizyce i radiofonii. Pochodzących z Polski, Czech i Niemiec inżynierów, elektryków i radiotechników, zmuszonych przez hitlerowców do pracy na rzecz niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. Więźniowie ci pod specjalnym nadzorem, w ścisłej izolacji od pozostałych więźniów Gross Rosen zajmowali się analizą zestrzelonych wraków alianckich samolotów i zdobytych czołgów. Rozbierali aparaty radiowe, konstruowali własne urządzenia i prowadzili badania nad wysokimi częstotliwościami. Do Gross Rosen zostali przywiezieni w 1944 roku z obozu koncentracyjnego w Dachau. Badania prowadzone były w całkowitej tajemnicy, w tym również przed większością esesmanów, którzy mieli zakaz kontaktowania się z członkami komanda. Barak, w którym mieszkali więźniowie znajdował się pod ścisłym nadzorem SS i odgrodzony był od reszty obozu dodatkowym drutem kolczastym. W baraku mieszkalnym członków komanda obowiązywał całkowity zakaz rozmów. Więźniowie każdego dnia opuszczali barak pod strażą i udawali się do pracy w laboratorium, znajdującym się na terenie pobliskiego kamieniołomu. Komando Wetterstelle istniało w ramach obozu Gross Rosen do lutego 1945 roku. Następnie z uwagi na zbliżający się front przeniesione zostało do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen.
Jak przyznaje dyrekcja muzeum Gross Rosen w Rogoźnicy wiedza na temat działalności komanda Wetterstelle jest znikoma. Ruszające niebawem badania konserwatorsko – archeologiczne pozostałości po mieszkańcach baraku być może pogłębią wiedzę historyczną na ten temat. Spodziewane jest znalezienie artefaktów związanych z tą placówką.
Źródła: tvn24.pl, wroclaw.wyborcza.pl
Fot.: Wikimedia Commons
Zenon Purta