Z okazji roku kościuszkowskiego władze Politechniki Krakowskiej zdecydowały się na zorganizowanie szeregu imprez poświęconych patronowi uczelni. Władze politechniki zapowiadają organizację co najmniej dwóch konkursów.
Okazja do uczczenia patrona krakowskiej uczelni jest w tym roku podwójna. W 2016 r., przypada bowiem nie tylko 40 lecie nadania politechnice imienia Tadeusza Kościuszki, ale również 270 rocznica urodzin Naczelnika. Z tej okazji władze uczelni zamierzają oprócz tradycyjnego Biegu Szlakiem Pomników Tadeusza Kościuszki, zorganizować również konkurs wiedzy poświęcony generałowi. Według prof. Andrzeja Białkiewicza, prorektora PK, który pełni funkcję przewodniczącego komitetu organizacyjnego wydarzenia, w programie obchodów są wystawy, konkurs wiedzy o Kościuszce jako inżynierze i żołnierzu oraz konkurs fotograficzny, a także konferencja naukowa. Do konkursu wiedzy „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz” mogą zgłaszać się uczniowie szkół średnich i studenci. Zgłoszenia elektroniczne na stronie kosciuszko.pk.edu.pl przyjmowane są do 21 marca. 30 marca odbędzie się pierwszy etap rywalizacji – test online, a 18 kwietnia finał z udziałem najlepszych uczestników eliminacji. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody (główna to tablet i 2 tys. zł) oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na dowolny kierunek studiów w nadchodzącym roku akademickim (z wyjątkiem kierunków na Wydziale Architektury oraz inżynierii wzornictwa przemysłowego na Wydziale Mechanicznym) .Jednocześnie odbywa się inny konkurs poświęcony Kościuszce – fotograficzny. Przeznaczono go dla wszystkich chętnych – tak profesjonalistów, jak i amatorów. Regulamin konkursu jest dostępny na stronie uczelni (www.pk.edu.pl). Pula nagród wynosi 3,7 tys. zł (I nagroda – 1500 zł). Termin nadsyłania prac to 15 kwietnia br., a wyniki zostaną ogłoszone 6 maja w czasie Święta Szkoły na PK.
Piotr Rapiński,
Źródło: naukawpolsce.pl
Fot.: Po bitwie pod Zieleńcami, Kościuszko wraz z ks. Józefem odbierają defiladę wojsk polskich z jeńcami, po pobiciu wojsk rosyjskich, obraz Wojciecha Kossaka. Fot. Wikipedia Commons.