Rosyjska geopolityka│ Recenzja

L. Sykulski, Rosyjska geopolityka a wojna informacyjna

„Rosyjska geopolityka”, czyli najnowsza pozycja autorstwa Leszka Sykulskiego jest kolejnym świetnym dziełem spod tego samego pióra z zakresu troszkę mało znanej polskiej dziedziny nauki, jaką jest geopolityka właśnie. Świetną, ale szaleni specjalistycznie napisaną i przez to ciekawą jedynie dla nielicznych. Ale wad i zalet jest zdecydowanie więcej.

Leszka Sykulskiego nikomu, kto sięga po tę książkę chyba przedstawiać nie trzeba. Zresztą na łamach naszego portalu to już kolejna recenzja tego autora. Poprzeczka zawieszona jest, więc bardzo wysoko, bo poprzednie pozycje otrzymywały wysokie oceny (ostatnio 5/6). Ale „Rosyjska geopolityka…”, choć bardzo cieniutka nie obniżyła poziomu w żaden sposób. Mało tego– osobiście wydaje mi się, że nawet go podniosła. Książka ta jest, bowiem naprawdę dobra.

O celu, w jakim ją stworzono autor sam informuje nas wprost i to już niemal na samym początku dzieła. Po tym wprowadzeniu następuje część według mnie najbardziej kontrowersyjna. W ogólnym przybliżeniu założeń geopolityki, geostrategii i im podobnych nauk odnalazłem dużo, może nawet bardzo dużo elementów podobnych do tych, które w częściach identycznych znalazły się w poprzednich pracach tego autora. Moim zdaniem to mankament, ale zauważam też plusy takiego rozwiązania. Z książką tą można się zapoznać po prostu, bez wcześniejszego pogłębionego studium założeń geopolityki, choć przeszkadzać będzie w tym na pewno, już wspomniany specjalistyczny język, terminologia i styl. Bardzo dużo daje też czytelnikowi obszerne omówienie przez autora dziedzictwa geopolityki rosyjskiej oraz założeń, tzw. „trzeciego Rzymu” wraz z wszelkimi okolicznościami i konsekwencjami wynikającymi z tej doktryny.

Bardzo spodobała mi się też otwartość, z jaką Sykulski pisze o mentalności siłowej, tak popularnej w Rosji i krajach dawnego bloku wschodniego. Przy tej okazji pada też sporo informacji o kulturze bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej i temu jak bardzo jest ona tożsama z tym, co prezentował ZSRR. Sposób, w jaki autor podaje czytelnikowi te informacji i przekonuje go do swoich sądów daje jest naprawdę jasny i przejrzysty, co przy pisaniu takim specjalistycznym językiem jest nie lada osiągnięciem. Ponadto może i nie jest to aż tak bardzo niepopularne w polskiej literaturze, jak jeszcze kilkanaście lat temu, ale nadal „Rosyjska geopolityka…” jest jedną z najśmielszych książek naukowych, z jakimi spotkałem się w ostatnim półroczu.

Ciekawą stroną książki Sykulskiego jest też spora dawka czegoś, co nazwałbym „praktyką polityczną”. Nie znajdziemy tu często teoretycznych rozważań, które może i fajnie, zgrabnie wyglądają na papierze, ale w praktyce nie mają szans zaistnieć, ale potwierdzone przykładami z bieżących wydarzeń sądy i analizy. A najbardziej genialne, według mnie jest to, co w sumie jest sensem budowy tej cieniutkie, bądź, co bądź monografii. Po prostu świetne, choć nie ukrywam trudne są opisy dotyczące walki informacyjnej– jej metod, roli w rosyjskiej polityce i sposobów, w jaki uprawiają ją kolejne ekipy rządzące (a dużo ich nie było). Swoistą „wisienką na torcie” jest czysto geopolityczna analiza roli propagandy w geopolityce w ogóle.

Bardzo duże plusy należą się „Rosyjskiej geopolityce…” też za słowiczek pojęć specjalistycznych, typowy już dla pozycji autorstwa Sykulskiego oraz naprawdę bardzo bogaty aparat badawczy. Co zatem generalnie mogą powiedzieć o tej pozycji?  Z pewnością zasługuje na ocenę wysoką, bardzo wysoką. Jej zalety są tak duże i widoczne, że właściwie bledną przy nich wady tej książki. A ich przecież nie jest wiele. Dodatkowo niewielka objętość tej monografii czyni z niej publikację, z którą na pewno warto się zapoznać. A już z pewnością zapoznać się z nią powinni wszyscy zainteresowani (także studenci kierunków związanych z bezpieczeństwem) geopolityką czy polityką w ogóle. A wszystkim innym serdecznie polecam!

Wydawnictwo: PWN

Ocena recenzenta: 6/6

Dawid Siuta  

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*