Rozpoczęcie działalności wystawienniczej w gdyńskim Muzeum Emigracji

W budynku dawnego Dworca Morskiego w Gdyni swoją działalność wystawienniczą rozpoczęło Muzeum Emigracji.

Budynek Dworca Morskiego znajduje się na gdyńskim nabrzeżu, tuż przy wejściu do portu. Ten modernistyczny kompleks składa się z dwóch części: hali pasażerskiej i magazynu tranzytowego. To stąd pasażerowie wchodzili specjalnymi kładkami, tzw. pasarelkami, na pokłady wielkich liniowców. W kapsule umieszczone przed wejściem na główną ekspozycję można dowiedzieć się więcej na ten temat. Tędy również można wyjść na taras widokowy.

W pierwszej części magazynu tranzytowego poznamy historie najsłynniejszych polskich emigrantów, informacje o Dworcu Morskim i liniowcu MS Batory. Następnie, w pierwszej części głównej ekspozycji można się dowiedzieć o losach emigrantów od średniowiecza do powstania listopadowego. Kolejne pomieszczenie przedstawia zjawiska związane z wybuchem rewolucji przemysłowej XIX wieku oraz ruchy migracyjne do miast ich przyczyny i skutki. Nie zabrakło również miejsca dla ważnych celów emigracji tj. Nowy Jork czy Chicago.

Część ekspozycji poświęcono czasom Polski Ludowej. Stoi tam m.in. maluch, budka telefoniczna na żetony czy zrekonstruowane biuro podróży Orbis. W wielkim odbiorniku radiowym można posłuchać radia Wolna Europa, zaś w szufladach znajdziemy teczki SB-ków.

Źródło: on.interia.pl

Emilia Ostapowicz

One Comment

  1. Zabytkoznawcy Sztuki

    Skoro to dział „Wydarzenia” polecamy podkreślić, że rozpoczęcie działalności w budynku dawnego dworca nastąpiło dwa lata temu 😉

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*