Rozpoczęcie obchodów Roku Oskara Kolberga

21 lutego rozpoczęto uroczyste obchody Roku Oskara Kolberga w Polsce. Między 21 a 24 lutego odbędzie się wiele wydarzeń z okazji 200. rocznicy urodzin wybitnego folklorysty i etnografa.

21 i 22 lutego w Pałacu Tyszkiewiczów w Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja „Oskar Kolberg – prekursor europejskiej folklorystyki”.

W sobotę, 22 lutego, w dniu 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga, w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie zostanie otwarta wystawa czasowa „Powiedzcie podziękowanie Kolbergowi za jego mozolną pracę. Oskar Kolberg: etnograf, (muzyk)ograf, chopinolog”. Tego dnia zostanie również zaprezentowana multimedialna aplikacja na smartfony „Przewodnik śladami Oskara Kolberga”.

W poniedziałek, 24 lutego o godz. 12.00 w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych wybitnym twórcom ludowym i etnografom.

Oficjalna inauguracja Roku Kolberga będzie mieć miejsce tego samego dnia podczas koncertu zatytułowanego “Od Kujawiaka do Krzesanego” w Filharmonii Narodowej. Na estradzie Filharmonii wystąpią mistrzowie muzyki tradycyjnej – Jan Brodka i Trombity Ziemi Żywieckiej, Zofia Warych, Piotr Gaca z Wielką Orkiestrą Gaców, Trebunie-Tutki, Zbigniew Namysłowski Quintet, Kapela Ze Wsi Warszawa oraz pianistka Magdalena Lisak z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. Koncert zostanie odtworzony na antenie Programu 2 Polskiego Radia we wtorek, 25 lutego o godz. 19.30.

Bezpośrednio po koncercie w Filharmonii Narodowej zapraszamy na “Noc tańca”, która rozpocznie się ok. godz. 22.00 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Na zabawę taneczną wstęp jest wolny.

Szczegóły dotyczące obchodów Roku Kolberga dostępne są na stronie www.kolberg2014.org.pl.

Rok Kolberga 2014 ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 6 grudnia 2013 roku z okazji przypadającej w 2014 roku 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga, wybitnego folklorysty i etnografa. Rocznica obchodzona jest pod auspicjami UNESCO. Obchody Roku Kolberga finansowane są ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Biuro Obchodów Roku Kolberga jest prowadzone przez Instytut Muzyki i Tańca. Program Obchodów realizowany jest we współpracy z Instytutem im. Oskara Kolberga, Forum Muzyki Tradycyjnej, Polskim Towarzystwem Ludoznawczym, Muzeum Wsi Radomskiej, Polskim Radiem, Stowarzyszeniem Twórców Ludowych, Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Związkiem Kompozytorów Polskich, Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina oraz Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

według informacji otrzymanej z Biura Obchodów Roku Kolberga 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*