Rusza Korowód Nowohucki | Patronat medialny

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida organizuje projekt historyczny Korowód Nowohucki, który dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Powstaną: gra planszowa, pocztówki i animacja, w przestrzeni publicznej zawisną plakaty prezentujące Korowód i wybrane postaci, odbędą się warsztaty dla animatorów i nauczycieli, planszówkowe rozgrywki, a także oprowadzanie szlakiem postaci ukazanych w Korowodzie. Pierwsze działania ruszają już we wrześniu 2016 roku.

Projekt bazuje na specjalnie przygotowanej grafice komputerowej przedstawiającej w formie korowodu 20 postaci charakterystycznych dla terenów dzisiejszej Nowej Huty. Reprezentują one różne okresy w historii i będąc ważne dla miejscowej społeczności, ilustrują dzieje lokalnej kultury. Poczet otwiera legendarna Wanda. Za nią kroczą m.in.: cysters i malarz Stanisław Samostrzelnik, Jan Matejko, który był właścicielem dworku w Krzesławicach, „Piękna Zośka” – młodopolska modelka zamordowana przez zazdrosnego męża, działacz ludowy Franciszek Ptak, szef zespołu projektującego Nową Hutę Tadeusz Ptaszycki, ks. Kazimierz Jancarz – kapelan nowohuckiej „Solidarności”, artysta Marian Kruczek czy Bogdan Łyszkiewicz – lider zespołu „Chłopcy z Placu Broni”. Grafika jest punktem wyjścia do stworzenia narzędzi animacyjno-edukacyjnych oraz różnorodnych działań.

17 września 2016 r. o godz. 12.00 w Kinie Studyjnym Sfinks OKN (os. Górali 5) odbędzie się premiera animacji promującej postaci i sam projekt oraz prezentacja plakatów i pocztówek przedstawiających postaci zilustrowane w Korowodzie. Następnie historyk Paweł Jagło poprowadzi spacer szlakiem miejsc związanych z postaciami, których dotyczy projekt. W Bibliotece OKN (os. Górali 5) w godz. 11.00-13.00 będzie można zobaczyć portrety Marcjanny i Franciszka Ptaków autorstwa Józefa Krasnowolskiego, a także przejrzeć i wypożyczyć książki o postaciach przedstawionych w Korowodzie Nowohuckim. Na stronie www.okn.edu.pl zamieszone będą biografie i ilustracje przedstawiające 20 postaci związanych z Nową Hutą.

W kolejnych miesiącach planowane są dalsze działania w ramach projektu. W październiku odbędzie się akcja plakatowania na terenie miasta, a w listopadzie premiera edukacyjnej gry planszowej, warsztaty dla nauczycieli i animatorów z jej wykorzystania podczas zajęć i lekcji oraz planszówkowe rozgrywki. Projekt zakończy się w grudniu 2016 r. Bieżące informacje zamieszczane będą na stronie www.okn.edu.pl

Osoba do kontaktu:

Jarosław Klaś, [email protected], tel. 12 644 27 65 w. 18

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*