Sam jeden ꘡ Recenzja

K. Maciąg, Sam Jeden. Józef Mackiewicz – pisarz i publicysta

Józef Mackiewicz jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy emigracyjnych. Jego krytycy oskarżali go o kolaborację z Niemcami podczas II Wojny Światowej. Przejawiał jednoznaczne wrogą postawę wobec komunizmu. Jego twórczość krytykowano za naruszanie politycznego i narodowego tabu. W swoich utworach Mackiewicz podważał legendę Piłsudskiego oraz krytykował politykę AK wobec ZSRR na kresach wschodnich, co przysporzyło mu wielu oponentów. Z tego względu postanowiłem sięgnąć po dzieło Sam Jeden. Józef Mackiewicz – pisarz i publicysta

Autorem recenzowanej przeze mnie publikacji jest Kazimierz Maciąg – profesor Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prowadzi badania nad prozą XIX i XX wieku. Autor takich dzieł jak: W kręgu problematyki „pamiętników mówionych” , „Naczelnym u nas jest artystą”. O legendzie Fryderyka Chopina w literaturze polskiej.

Książka jest monografią poświęconą życiu i twórczości Józefa Mackiewicza. Przedstawia liczne fakty z jego życia oraz ciekawe interpretacje podjętej problematyki. Porządkuję i uzupełnia dotąd już znane zagadnienia. Autor starał się udowodnić wyjątkowość pisarstwa Mackiewicza.

Monografia napisana jest, mimo poważnej tematyki, przystępnym językiem, dzięki czemu czyta się ją bardzo przyjemnie. W związku z czym śmiało można ją polecić szerokiemu gronu odbiorców zafascynowanych historią i literaturą XX wieku. Pamiętać należy, że dzieło to ma charakter stricte naukowy i podparte jest naprawdę potężnym warsztatem. Autor wykorzystał zarówno opracowania, teksty źródłowe oraz archiwalia.

Praca składa się z dwudziestu jeden rozdziałów rozpostartych na ponad pięciuset stronach. Każdy z nich opisuje poszczególne okresy życia Mackiewicza lub zagadnienie dotyczące jego twórczości. Całość zwieńcza podsumowanie autora. Maciąg jest szczerze zafascynowany twórczością Mackiewicza dotykającą wielu zagadnień jak: historia, polityka, socjologia oraz religia. Zauważa również, że co roku są wydawane dotąd nie publikowane dzieła Mackiewicza, a co za tym idzie kwestia ich zbadania i interpretacji pozostaje otwarta. Z pewnością Mackiewicz zapisał się na stałe w polskiej historii i literaturze, a jego twórczość pozostaje żywa i inspirująca.   

Sam Jeden to dzieło godne polecenia i do którego przeczytania szczerze namawiam.

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej

Ocena recenzenta: 6/6

Grzegorz Gomułka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*