„Scytyjskie złoto” należy się Ukrainie – tak orzekł holenderski sąd

Sąd apelacyjny w Holandii orzekł, że kolekcja starożytnych krymskich przedmiotów powinna zostać przekazana  państwu ukraińskiemu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński napisał na Twiterze „Długo oczekiwane zwycięstwo”.

Spór między władzami Ukrainy i czterema muzeami na zaanektowanym przez Rosję Krymie dotyczy zbioru kilkuset scytyjskich, greckich i rzymskich eksponatów. W czasie rosyjskiej aneksji Krymu w marcu 2014 roku kolekcję prezentowało uniwersyteckie muzeum archeologiczne Allarda Piersona w Amsterdamie. Odbywało się to w ramach wystawy „Krym: złoto i tajemnice Morza Czarnego”

Po zamknięciu ekspozycji w sierpniu 2014 roku pojawił się problem, komu Holandia powinna zwrócić eksponaty. Pochodziły one nie tylko z Krymu, ale również z muzeum w Kijowie. Dlatego kwestią zajął się holenderski sąd, który w 2016 roku orzekł, że tylko państwa mogą się domagać zwrotu dóbr kultury. Muzea na Krymie odwołały się od tej decyzji. Teraz holenderski sąd apelacyjny ponownie przyznał rację Kijowowi.

Decyzję holenderskiego sądu w entuzjastyczny sposób skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński, który napisał na Twitterze: „Długo oczekiwane zwycięstwo w sądzie w Amsterdamie! 'Scytyjskie złoto’ wróci na Ukrainę. Wdzięczny sądowi za sprawiedliwą decyzję”. Ukraiński prezydent wyraził także podziękowania dla pracowników trzech ministerstw: sprawiedliwości, spraw zagranicznych i kultury, za osiągnięty wynik. Napisał bowiem: „Zawsze odzyskujemy nasze. Najpierw odzyskamy 'scytyjskie złoto’, a potem Krym”.

Wyrok wywołał również negatywne emocje po drugiej stronie sporu. Separatystyczne władze zaanektowanego Krymu także zareagowały na decyzję sądu w Amsterdamie. „Oburzająca i niesprawiedliwa decyzja, choć oczekiwana, biorąc pod uwagę stronniczość europejskich sądów i ich wrogość wobec Rosji i Krymu” – napisał mianowany przez Moskwę krymski przywódca Siergiej Aksjonow. Podkreślił fakt, że „artefakty przeleżały w ziemi krymskiej przez wiele setek lat i należą do wszystkich mieszkańców półwyspu”.

Źródło: tvn24.pl

Fot. allardpiersonmuseum.nl

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*