Sensacyjne odkrycie w Norwegii

Pracujący w norweskim mieście Trondheim archeolodzy odkryli w przyzamkowej studni szkielet. Zaskakujące jest podobieństwo ułożenia szkieletu oraz okoliczności w jakich się tam znalazł z Sagą o Sverre, czyli jedną z norweskich Królewskich Sag, opisującą panowanie króla Sverre Sigurdssona (panował na przełomie XII i XIII wieku).

Podczas norweskiej wojny domowej w 1197 roku król wraz ze swoimi najemnikami został pokonany w zamku Sverresborg. Stronę władcy wspierali ubodzy chłopi – birkebeinerzy, przeciwnikami byli przedstawiciele interesów kleru, kupców i arystokracji – baglerzy. Saga o Sverre opisuje dokładnie przebieg walki, napastnicy spalili zabudowy, zniszczyli źródło wody dla bydła wrzucając do studni jednego z najemników króla i wypełnili je kamieniami.

Archeolodzy z Norweskiego Instytutu Badań nad Dziedzictwem Kulturowym poddali badaniom odkryty w 2014 roku szkielet. Po przeprowadzonym datowania radiowęglowego ustalono, że próbka kości potwierdza, że był to mężczyzna żyjący pod koniec XII wieku. W 2016 roku naukowcy planują wydobyć resztę szkieletu.

Znalezisko jest unikalnym potwierdzeniem wydarzeń rozgrywających się na kartach Sagi o Sverre.

Michał Misztal

Fot.: Fiord Sognefjord, na terenie którego toczyła się bitwa morska opisana w Sadze o Sverre. Fot. Wikipedia Commons.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*