Sensacyjne odkrycie w Pompejach

W Pompejach odkryto dobrze zachowany fresk ukazujący finałowy moment walki gladiatorów. Na cenny zabytek natrafiono podczas wykopalisk prowadzonych w ruinach dawnej tawerny.

Malowidło przedstawia dwóch gladiatorów. Pierwszy z nich trzyma w górze tarcze w geście zwycięstwa. Natomiast drugi, z widocznymi ranami, z podniesionym kciukiem schyla się przed nim w pozie symbolizującej porażkę.

Fresk o wymiarach 1×1,4 m został odkryty przez archeologów na odsłoniętej przez nich ścianie budynku, w którym jak się przypuszcza, w starożytnym mieście znajdowała się niegdyś tawerna lub sklep winiarski. Ekipy dotarły do niego wydobywając stamtąd wiele metrów sześciennych pozostałości lawy wulkanicznej.

Miejsce to było prawdopodobnie odwiedzane przez gladiatorów jak i przez prostytutki – wyjaśnił dyrektor parku archeologicznego, Massimo Osanna.

Przez ostatnie dwa lata w Pompejach dokonano wiele interesujących odkryć. Znaleziono m.in.: skarb wróżki, fresk przedstawiający Narcyza, szczątki konia, które należały do generała a także malowidło erotyczne. Odkryto również doskonale zachowana kapliczkę, Aleje Balkonów czy tez hasła z kampanii wyborczej.

Wybuch Wezuwiusza zniszczył to miasto w późniejszym okresie, niż do tej pory przypuszczano.

Park archeologiczny w Pompejach jeszcze kilka lat temu słynął na świecie z powodu swego negatywnego wizerunku: zawalonych murów, strajków pracowników i kolejek turystów stojących w słońcu.

Pompeje – to naprawdę niewyczerpana kopalnia badan i wiedzy dla archeologów dzisiaj jak i w przyszłości. Od lat 50 – tych trwają tutaj bardzo intensywne prace archeologiczne, które są finansowane ze środków Unii Europejskiej.

Źródło: kopalniawiedzy.pl     
Fot. Włoskie Ministerstwo Kultury                                                                              

Karolina Deska  

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*