Słoneczniki van Gogha oblane zupą w Londynie

Aktywiści oblali zupą Słoneczniki van Gogha

Aktywiści z Just stop oil oblali zupą słoneczniki van Gogha i przykleili się do ściany

W Galerii Narodowej w Londynie aktywiści z grupy Just stop oil oblali jeden z najsłynniejszych obrazów, Słoneczniki van Gogha, zupą pomidorową, a następnie przykleili się do ściany pod obrazem. Całe zdarzenie zostało nagrane.

Słoneczniki Vincenta van Gogha to cała seria obrazów. W Paryżu (obrazy przedstawiające słoneczniki leżące na ziemi) i w Arles (słoneczniki w wazonach) w II połowie XIX wieku van Gogh stworzył kilkanaście obrazów, których bohaterami są słoneczniki.

Obrazy znajdują się w kilku kolekcjach na świecie, w muzeach i w kolekcjach prywatnych, w tym np. w Muzeum van Gogha w Amsterdamie, w Neue Pinakothek w Monachium czy w Galerii Narodowej w Londynie. W tej ostatniej dziś, 14 października 2022 roku około godziny 11:00, doszło do ataku aktywistów na Słoneczniki.

Dwie aktywistki w koszulkach z napisami Just stop oil* wylały puszkę zupy pomidorowej na obraz van Gogha. Na nagraniu słychać krzyki i wzywanie ochrony. Następnie aktywistki posmarowały dłonie klejem, przykleiły się do ściany i jedna z nich zaczęła zwracać się do obecnych tam ludzi pytając, czy sztuka jest ważniejsza niż życie, jedzenie i sprawiedliwość.

Co jest warte więcej? Sztuka czy życie? Czy jest warte więcej niż jedzenie? Jest warte więcej niż sprawiedliwość? Czy bardziej interesuje cię ochrona obrazu czy ochrona naszej planety i ludzi?

Just stop oil to kampania zrzeszająca grupy klimatyczne w Wielkiej Brytanii pod hasłem No more oil and gas.

Na szczęście obraz, jak wiele dzieł sztuki w dzisiejszych muzeach, był chroniony szkłem. Policja przekazała, że obraz został nienaruszony. Ucierpiała tylko rama obrazu. Dwie osoby zostały aresztowane przez policję.

Słoneczniki znajdujące się w Londynie pochodzą z serii Arles, powstałej w latach 18880-1889. Obraz ten jest jednym z najbardziej ikonicznych i najbardziej rozpoznawalnych dzieł sztuki nie tylko Vincenta van Gogha, ale i malarstwa w ogóle.

Czy wiesz, jaką cenę osiągnął najdroższy autoportret w dziejach malarstwa?

Źródła: BBC, The Guardian, Damien Gayle on Twitter

Comments are closed.