Spotkanie z Jerzym Mireckim autorem książki „Dzieci ’44” | Relacja

Wczoraj (29.07.2014r.) odbyło się spotkanie z Jerzym Mireckim autorem książki Dzieci ’44, w której zebrał on aż 49 wspomnień dzieci, które przeżyły Powstanie Warszawskie. Była to jednocześnie niezwykła i bardzo wzruszająca uroczystość, ponieważ wzięli w niej udział bohaterzy publikacji.

Spotkanie, które poprowadził historyk, specjalista z zakresu Powstania Warszawskiego prof. dr hab. Piotr Rozwadowski rozpoczęło się punktualnie o 17.30 w Księgarni Świata Książki przy al. Solidarności 119/125 w Warszawie. Na sali zgromadziło się ponad 100 osób, w tym żyjący autorzy wspomnień zebranych przez Jerzego Mareckiego, rodziny i znajomi powstańców, którzy już odeszli, a także zwykli warszawiacy i przedstawiciele mediów.

W trakcie wydarzenia Jerzy Marecki przedstawiał zebranym kolejne dzieci ze swojej publikacji i prosił o krótkie zabranie głosu. Nie obyło się bez uronienia łez podczas przemowy Wiesława Alfreda Kaczmarka ps. „Halicz” członka Szarych Szeregów, AK
i Kedywu, który wspominał Kima – małego chłopca, a jednocześnie żołnierza z jego oddziału, który zginął podczas walk z Niemcami. Jednym z najbardziej wzruszających momentów było wystąpienie, w którym przypomniano o opiekunach ocalałych dzieci, matkach, babciach, ojcach, sąsiadach i zwykłych przechodniach, którzy nierzadko z narażeniem własnego życia ratowali wtedy małoletnich mieszkańców stolicy. Mimo upału po zakończeniu oficjalnej części spotkanie przeciągnęło się, a autor i współautorzy długo rozmawiali z przybyłymi 
i składali autografy na egzemplarzach książki Dzieci ’44.

Publikacja Jerzego Mireckiego jest owocem długoletniego trudu, jaki włożył w zebranie, opracowanie i udostępnienie czytelnikom relacji dzieci, które walczyły w Powstaniu Warszawskim bądź tylko patrzyły oczami dziecka na obraz tragedii walczącej, płonącej i burzonej Warszawy. Na książkę składa się 49 relacji. Intencją autora było ocalenie tych wspomnień od zagłady i udostępnienie ich innym „powstańczym dzieciom”, jak również dzieciom tych dzieci, ich synom, córkom i wnukom.

JERZY MIRECKI – architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej 1963. Urodzony 8 marca 1937w Warszawie. Powstanie przeżył na Złotej 63 w Warszawie. Po wojnie wielokrotnie pracował za granicą, m. in. w latach 1972–1974w Nowym Jorku, 1976–1982 w Trypolisie (Libia). Dzisiaj na stałe mieszka w Kanadzie.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*