Średniowieczna sztuka na grotach włóczni

Do tej pory powszechnie uważano, iż w średniowieczu ozdabianie broni było ekstrawagancją. Najnowsze badania polskich archeologów dowodzą jednak, że była to raczej norma. Przynajmniej na ziemiach naszej części Europy.

Według najnowszych badań archeologicznych dna Jeziora Lednica, nieopodal Ostrowa Lednickiego piastowscy wojowie z czasów Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Mieszka II w ślad za wojami innych armii wschodnioeuropejskich zdobili, czasem nawet bardzo bogato, swą broń a w szczególności groty włóczni.

Wnioski te potwierdza niedawne odkrycie na tym stanowisku archeologicznym bogatego zbioru grotów włóczni, kolczug i mieczy, pochodzących najprawdopodobniej z okresu najazdu czeskiego w XI stuleciu. Są to niewątpliwie pozostałości pola bitwy, dodatkowo rzucające nowe światło na zagadnienie średniowiecznej formy zdobnictwa przemysłowego. W tym wypadku akurat większość artefaktów zdobiona jest motywami roślinnymi.

Część z grotów znalezionych nieopodal Ostrowa Lednickiego nosi szczątki drzewców, na których była osadzona. Gatunek drewna wskazuje, iż były to raczej lżejsze włócznie, wykorzystywane zarówno do walki wręcz jak i rzutów.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Fot. Wikimedia Commons

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*