Średniowieczy element dziedzictwa kulturowego zniszczony przez… rolnika

W Opolu został zniszczony gródek, średniowieczny element dziedzictwa kulturowego.

Teren województwa opolskiego jest w znacznym mierze obszarem rolniczym. Na jego obszarze największymi miastami jest Opole, Strzelce Opolskie, Kędzierzyn Koźle oraz Brzeg. Województwo to jest najmniejsze w całym kraju. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy trudnią się w nim przeważnie rolnictwem. Tylko dlaczego niszczą przy tym walory historyczne?

Gródek, który został zniszczony, wyglądał jak  ostoja leśna z daleka, a z bliska widoczne były mury z kamienia. Część zabytku znajdowała się pod ziemią. Był on wpisany do rejestru zabytków. Znajdowało się wokół niego stanowisko archeologiczne. Do tej pory mający nieopodal niego ziemię rolnik zachowywał się bardzo ostrożnie w stosunku do zabytku i rezerwatu archeologicznego, jednak teraz podjął bardzo drastyczne kroki. Rolnik wyciął wszystkie drzewa. Zrównał całą ziemię. Zabytek został doszczętnie zniszczony.

Czeka go sporo problemów, gdyż zostało to zgłoszone do prokuratury oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Jest to czyn karalny, za co grodzi mu do nawet 5 lat więzienia.

Pomimo tego, że zapis o ochronie średniowiecznego grodziska istnieje w dokumentacji gminy, to do takich incydentów w Polsce dochodzi bardzo często. Zdaniem Piotra Smykały, ruiny zostały zaorane bardzo ciężkim sprzętem.

Źródła: wp.pl,wwiadomosciach.pl, wprost.pl, o2.pl, wikipedia.org

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Majkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*