Stanowisko archeologiczne na jeziorze Sowica

W Prabutach (woj. pomorskie) archeologowie rozpoczęli prace pod przewodnictwem profesora Fabiana Welca z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Naukowcy ustalili, że znajduje się tam nieznany obiekt architektoniczny – prawdopodobnie świątynia lub obserwatorium astronomiczne sprzed tysięcy lat.

Na obiekt udało się natrafić dzięki skanowaniu powietrznemu (LiDAR). Ta technologia pozwala na zbadanie terenów nawet gęsto zalesionych. Samolot przelatujący nad danym terenem wysyła wiązkę laserową, która powraca do maszyny, a przy późniejszym przetwarzaniu danych możliwe jest usunięcie drzew i przyjrzenie się niezalesionemu terenowi.

Obiekt, który znajduje się na wyspie jeziora Sowica, jest niezwykle podobny do odkrytych wcześniej na terenie Warmii i Mazur. Obecnie wyspa jest bardzo zarośnięta, co uniemożliwia dokładne przebadanie znaleziska.

Profesor Welc podaje, że nigdzie w Polsce nie ma tak podobnych do siebie struktur
jak w Prabutach oraz na Warmii i Mazurach. Są to obiekty osiągające 100 metrów długości i prawie 50 metrów szerokości. Datuje się je na około IV wiek przed naszą erą, czyli epokę żelaza.

Badania na jeziorze Sowica będą przebiegać etapowo. Archeolodzy będą korzystać
z nowoczesnych technik, takich jak badania z pomocą magnetometru, czy georadaru.

Źródło: Kwidzyn.naszemiasto.pl

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*