Podczas prac badawczych w Pompejach archeolodzy odkryli starożytny odpowiednik budki z gotowym ulicznym jedzeniem, w której serwowano rzymskim przechodniom ciepłem jedzenie i napoje.
Thermopolium, czyli dosłownie miejsce, w którym sprzedaje się coś na gorąco (sklep kucharski), nie jest niczym nowym. Podobne obiekty były już odnajdywane na terenie ruin Pompejów. Jak zaznaczył dyrektor parku archeologicznego Massimo Ossana na wykopaliskach znaleziono około 80 podobnych obiektów, jednak najnowsze znalezisko jest pierwszym tak kompletnym. Pozostałości starożytnego street food’u odkryto na stanowisku Regio V w parku archeologicznym niedostępnym jeszcze dla zwiedzających.
Przód lady straganu ozdobiono kolorowymi freskami. Przedstawiały one zwierzęta takie jaki kurczaki i kaczki będące częścią przyrządzanych i sprzedawanych potraw. Na stanowisku znaleziono także ceramiczne naczynia używane do gotowania potraw, butelki na wino, amforę oraz wykonaną z brązu miskę do picie – paterę.
Na podstawie wstępnej analizy ustalono, że liczby znajdujące się na przodzie lady przynajmniej częściowo obrazują jedzenie i napoje sprzedawane w tym miejscu.
Jak przekazała antropolog Valeria Amoretti, odkrycie świadczy o dużej różnorodności produktów pochodzenia zwierzęcego obecnych w przyrządzanych potrawach. Pomimo upływu 2 tys. lat w niektórych naczyniach zachowały się ślady ryb, wieprzowiny, ślimaków oraz wołowiny.
Starożytny stragan zidentyfikowano już w 2019 r. Archeolodzy wykopali wtedy pierwsze fragmenty znaleziska. Całość ujrzała ponowie światło dzienne dzięki pracom prowadzonym przez ostatnie kilka tygodni. W pobliżu znaleziono także szczątki ofiar erupcji wulkanu – dwóch mężczyzn oraz psa.
Miasto uległo zagładzie w 79 r. n.e. na skutek erupcji pobliskiego wulkanu. W przededniu katastrofy Pompeje zamieszkiwało około 13 tys. mieszkańców. Ruiny odkryto dopiero w XVI w., zaś wykopaliska rozpoczęto w 1750 r.
Zgodnie z zapewnieniami włoskiego ministra kultury, Dario Franceschini’ego turyści będą mogli obejrzeć wyjątkowe znalezisko już na Wielkanoc w przyszłym roku.
Poniżej link do filmu relacjonującego stan wykopalisk:
Źródła: onet.pl, reuters.com
Marcin Marszałek