Studenci AGH zinwentaryzują park archeologiczny w Pafos na Cyprze

W sierpniu tego roku studenci Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie wyruszą na obóz naukowy na Cyprze w ramach XVI Wyprawy BARI. Obóz potrwa 2 tygodnie, a jego celem będzie inwentaryzacja parku archeologicznego w Pafos na Cyprze. Pafos jest tegoroczną europejską stolicą kultury i miastem wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Organizatorem wyprawy jest Koło Naukowe Geodetów DALTHA funkcjonujące przy Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH. W sierpniowej wyprawie weźmie udział 12 studentów i 3 opiekunów. Celem wyjazdu jest przeprowadzenie szczegółowej inwentaryzacji zabytków znajdujących się na terenie parku archeologicznego w Pafos na Cyprze. Planowane są pomiary wykopów archeologicznych, zabytków architektonicznych oraz starożytnej ceramiki pochodzącej z Agory. Zbadane zostaną ponadto takie obiekty architektoniczne jak dom Dionizosa, świątynia Asklepiejon oraz amfiteatr Odeon. Inwentaryzacja zabytków przeprowadzona zostanie metodą skaningu laserowego. Planowane jest również wykorzystanie do badań platformy fotogrametrycznej zbudowanej przez członków koła. Ponadto w ramach badań wykonany zostanie również nalot fotogrametryczny bezzałogowym statkiem latającym. W oparciu o dane, które zostaną uzyskane w toku planowanych pomiarów sporządzona zostanie dokumentacja techniczna w postaci ortofotomapy, przekrojów geodezyjnych czy fotoplanów badanych miejsc. Studenci zamierzają również wykonać wizualizację 3D mierzonych obiektów oraz opracować wirtualną wycieczkę po szlakach turystycznych w Pafos przy pomocy kamer sferycznych.

Pierwsze wyprawy BARI miały miejsce w latach 70 – tych minionego wieku. Odbyły się wówczas wyjazdy studentów AGH do Maroka i na Bliski Wschód. Nazwa wypraw ma charakter symboliczny – nawiązuje do włoskiego miasta Bari, które miało być celem pierwszej wyprawy. Dotychczas udało się pomyślnie zorganizować kilkanaście tego podobnych wyjazdów – m. in. do Iraku, Libii, Hiszpanii czy Portugalii.

Źródła: agh.edu.pl; naukawpolsce.pap.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*