Syberyjska rzeka odkrywa swoje bogactwo

Płynąca przez terytorium Rosji zakaukaskiej oraz północnego Kazachstanu rzeka Toboł to prawdziwa skarbnica prehistorycznych znalezisk.

Coroczne zimowe poszukiwania są prowadzone na głębokości 3 metrów wspólnie przez rosyjskich paleontologów i nurków. Zimą, gdy temperatura powietrza spada do minus 20-25 stopni C widoczność pod wodą jest znacznie lepsza. Wtedy również rzeka jest płytsza niż latem lub jesienią.

Wśród odnajdywanych obiektów dominują kości i skamieliny zwierząt lądowych oraz morskich. Są to np.: kości lwa jaskiniowego, zęby pradawnych rekinów, szkielety i czaszki prehistorycznych koni oraz byków.

Przekrój epok, z jakich pochodzą znaleziska jest zdumiewający. Obejmuje on przedział od kilkunastu tysięcy lat do nawet kilkudziesięciu milionów. Najstarsze skamieliny z dna rzeki są datowane na ponad 60 milionów lat. Pierwsze odkrycie miało miejsce w 2004 r. Od tego momentu wyłowiono wiele skamieniałych szczątków zwierząt, a także narzędzi wytworzonych przez ludzi.

Tereny znajdujące się bezpośrednio w sąsiedztwie rzeki były częścią jeziora Zachodniosyberysjkiego (jeziora Mansyjskiego), które powstało 80 tysięcy lat temu w czasie zlodowacenia północnopolskiego.

Źródło: wp.pl
Fot. Rzeka Toboł – Wikimedia Commons

Marcin Marszałek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*