Szczątki z grobu w Birce należą do wikińskiej wojowniczki


Szkielet z X wieku, który znajdował się w jednym z kurhanów w Szwecji, skrywa ciało kobiety! Szczątki odnaleziono w 1878 roku w miejscowości Birka. Pochowano je wraz z bronią i dwoma końmi, co świadczyło o wysokim statusie społecznym. Zakładano, że są to kości męskie, jednak niedawne badania potwierdziły, że pochowano tam kobietę.

Analiza przebadanych ponownie szczątków wywołała debatę wśród uczonych. Badania DNA wykazały, że w grobie w Birce, znajduje się szkielet kobiety. Pierwotnie sądzono, że należy on do mężczyzny, o czym świadczyłby ozdobny pochówek. Cechy morfologiczne i testy DNA, które opublikowano w 2017 roku, podały, że szczątki należą jednak do kobiety.

Tradycja ludowa Wikingów jest bogata w opowieści o mitologicznych walkiriach (czyli boginiach, córkach Odyna, które przedstawiane były jako piękne dziewice-wojowniczki) i kobietach, które walczyły ramię w ramię z mężczyznami na polu bitwy. Nie istnieją jednak dowody potwierdzające te legendy.

Materiał do analiz DNA pobrano z lewej kości ramieniowej. Zespół badawczy stwierdził, że pochowana osoba posiadała dwa chromosomy X i ani jednego chromosomu Y, co udowodniło, że szkielet należał do kobiety (informacje opublikowano w „American Journal of Physical Anthropology” w 2017 roku).

Kobietę pochowano z całą gamą broni ofensywnej (w tym miecz i strzały) oraz z dwoma końmi (klaczą i ogierem), przez co badacze uważali, że są to szczątki mężczyzny. Ze zmarłym pogrzebano również zestaw do gier. Naukowcy uważają, że te ostatnie dowodzą o znajomości taktyki i strategii, a człowiek, którego pochowano, był wysokim rangą oficerem. Pierwotnie uważano, że jest to grób mężczyzny, ponieważ w tamtym czasie wojna była zajęciem typowo męskim.

Źródło: dailymail.co.uk
Fot. Cambridge University

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*