szkielet 7-letniego dziecka w Srebrzyszczu

Odkryto szkielet 7-letniego dziecka w Srebrzyszczu

Szkielet 7-letniego dziecka odkryty w Srebrzyszczu. Na odkrycie składały się pochówek szkieletowy dziecka oraz dwa groby zwierzęce.

Na stanowisku archeologicznym Srebrzyszcze 50 kontynuowane są badania archeologiczne. Odkryte zostały pozostałości osadnictwa w okresu epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. Doszło do zaskakującego odkrycia, gdy natrafiono na znacznie starszy pochówek – szkielet 7-letniego dziecka oraz dwa groby zwierzęce.

Badania prowadzone są w kolizji z budową obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12. Wykonawcą badań archeologicznych jest Serwis Konsultacyjno-Badawczy Mirosław Kuś. Badaniami kieruje mgr Marcin Przybyła i mgr Andrzej Lach.

Według informacji Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Delegatury w Chełmie, dotychczas odkrycia na tym stanowisku dotyczyły epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. Były to pozostałości osadnictwa z tamtych okresów. Wyeksplorowano kilkanaście obiektów mieszkalnych w typie półziemianek, wykopano fragmenty ceramiki.

Archeolodzy dokonali zaskakującego odkrycia, natrafiając na o wiele starszy obiekt sepulkralny. Był to pochówek dziecka w obstawie kamiennej oraz dwa groby zwierzęce. Szkielet należący do dziecka w wieku około 7 lat zachował się w dobrym stanie, został położony w pozycji na boku. Dziecko pochowano z dwoma naczyniami ceramicznymi – dwoma krzemiennymi siekierkami oraz bursztynową ozdobą – okrągłą plakietką z otworem na środku.

Na zachód od grobu dziecka znajdował się kolejny prostokątny grób. Tam znajdowały się dobrze zachowane szkielety ośmiu krów i dwóch owiec.

Kompleks grobowy datowany jest na ok. 2500 – 2000 lat p.n.e., wiązany jest z istniejącą wtedy neolityczną kulturą amfor kulistych. Są to odkrycia o wiele starsze niż dotychczas odnalezione pozostałości z okresu epoki brązu i żelaza.

Megalityczne grobowce oraz krzemienne narzędzia są charakterystyczne dla tej kultury, dodatkowo też grób dziecka wyposażony jest w naczynia gliniane. 

Szczątki kostne dziecka zostaną poddane analizie antropologicznej, szczątki zwierzęce badać będzie archeozoolog.

To nie pierwsze takie odkrycie w Srebrzyszczu

Już w 1987 roku na wschód od miejsca obecnych odkryć, znaleziony został inny kompleks grobowy należący do kultury amfor kulistych (stanowisko Srebrzyszcze 23). Odkryto wtedy grobowiec skrzynkowy szkieletowy. Jeden kobiety w wieku około 40 lat i drugi mężczyzny w wieku około 30-40 lat. Znajdował się tam również grób zwierzęcy ze szczątkami psa i kość małego przeżuwacza (kozy/owcy). Badaniami zajmowali się mgr Halina Taras, mgr Stanisław Gołuba oraz mgr Wojciech Ratajczyk.

Na tej podstawie można przypuszczać, że w Srebrzyszczu znajdowało się cmentarzysko kultury amfor kulistych. Jego pozostałości udało się prawdopodobnie odsłonić. Badania archeologiczne w tej okolicy są kontynuowane.


Źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook [dostęp: 17.02.2024]

Fot.: Srebrzyszcze 50, grób dziecka w trakcie eksploracji, 2024 r. (fot. Andrzej Lach), źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook

Comments are closed.