Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. J.Kozietulskiego

Szwadron Honorowy to stowarzyszenie zrzeszające wolontariuszy – pasjonatów sportu jeździeckiego i historii – jednym słowem kawalerii. To miejsce w którym działają razem ludzie młodzi i trochę starsi. W naszych szeregach są uczniowie, studenci, ludzie pracujący w różnych zawodach a także wykładowcy uczelni wyższych. To razem daje nam olbrzymie możliwości popularyzowania polskiej historii wśród społeczeństwa.

Szwadron działa nieprzerwanie od 2003 roku stale się rozwijając i zyskując uznanie lokalnych władz i warszawiaków. Jesteśmy kontynuatorami tradycji kawaleryjskich dzisiaj – w XXI wieku. Prawo do noszenia barw – a co za tym idzie kultywowania pamięci o 3 Pułku Szwoleżerów – otrzymaliśmy z rąk weteranów Pułku. Dzisiaj to my przekazujemy je dalej – 1 Zmechanizowanemu Batalionowi 15 Giżyckiej Brygady.

Szwoleżerowie finansują się sami, a kadra Szwadronu dokłada wszelkich starań aby każdy chętny, niezależnie od wieku czy majętności mógł zostać szwoleżerem, czy grać w orkiestrze dętej. Stowarzyszenie stara się wychować młodzież w duchu patriotycznym, jednocześnie dbając o rozwój duchowy i artystyczny. Patronat na działalnością szwadronu objął m.in. burmistrz Mokotowa. Od wielu lat współpracujemy z Weteranami i kombatantami związanymi z pułkiem oraz ich rodzinami. Ilość pracy wkładana w Szwadron działania orkiestry dętej, trening koni, szkolenie ludzi jest nie do przecenienia i stwarza wspaniałe możliwości rozwoju mieszkańcom Warszawy. Szwadron ma także jedyne w swoim rodzaju projekty artystyczne – orkiestry pieszą i konną. Orkiestra piesza jest innowacyjnym projektem, który ma szansę stać się wizytówką Mokotowa – podobnie jak orkiestra konna – już teraz słynna w całej Polsce w środowiskach kawaleryjskich. Wielkie wydarzenie edukacyjne jakim będą Warszawskie Dni Kawaleryjskie ma szansę stać się cykliczną imprezą – wizytówką Warszawy.

2. Wyróżnienia

Szwadron Honorowy został odznaczony Medalem Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego oraz otrzymał szablę wz. 21 z rąk gen. Michała Gutowskiego

3. Współpraca

a. Szwadron jest członkiem Federacji Kawalerii Ochotniczej i podlega wszystkim jej regulaminom i rozporządzeniom. Członkowie szwadronu aktywnie działają we władzach Federacji, starając się ujednolicić kawalerię ochotniczą w XXI wieku.

b. Szwadron wraz z Federacją współpracują z Szwadronem Jazdy RP, m. in. podczas organizacji Święta Kawalerii w Warszawie.

c. Miejsce stacjonowania Szwadronu to TKKF Hubert nad Jeziorkiem Czerniakowskim w Warszawie oraz KJ Łańsk w Ośrodku Wypoczynkowym Kancelarii Premiera w Łańsku. W związku z tym wiele wydarzeń jest współorganizowanych przez te stowarzyszenia jeździeckie.

d. Szczególnie bliskie relacje i tym samym współpraca organizacyjna łączy Szwadron ze stowarzyszeniem Klub Sportowy „Bór” z Jordanowa, którego sekcja kultywuje tradycje P3SK.

Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. Jana Kozietulskiego

4. Wydarzenia organizowane i współorganizowane przez Szwadron:

Obchody 150 rocznicy powstania styczniowego i tym samym 205 rocznica Bitwy pod Somosierrą w Łazienkach Królewskich Uroczysta zmiana warty, przemówienia okolicznościowe przybliżające tematykę wydarzeń, apel poległych i złożenie wieńców odbyły się przy współfinansowaniu wydarzenia ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Wielka Rewia Kawalerii – Szwadron współpracował przy organizacji wydarzenia edukacyjnego na krakowskich błoniach w dniach 9-22.09.2013. Przez dwa tygodnie członkowie naszego stowarzyszenia oprowadzali dzieci i młodzież po wystawach dotyczących kawalerii na przestrzeni dziejów, wykonywali pokazy konne i wspierali wydarzenie logistycznie. Zwieńczeniem dwóch tygodni była wielka rewia, podczas której nasi szwoleżerowie pełnili wiele funkcji dowódczych m.in. zarządzając pracą przyjezdnych z całej Polski.

→ „Kultura na koń!” – Organizacja Święta Pułkowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich Święto Pułkowe 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich jest coroczną imprezą organizowaną od 2006 roku na terenie Stajni TKKF Hubert nad Jeziorkiem Czeniakowskim. Jest wydarzeniem skierowanym do mieszkańców Mokotowa, rodziny pułkowej (weteranów pułku i ich rodzin, oraz osób zasłużonych dla Szwadronu) i społeczności jeździeckiej związanej ze stajnią. Na święcie co roku pojawiają się delegacje pułków z całej Polski oraz przedstawiciele władz wojskowych. Jest to wyjątkowe wydarzenie kulturalne gdzie widz może obejrzeć wystawy, pokazy, koncerty, zobaczyć współczesnych szwoleżerów i weteranów z II Wojny Światowej. Projekt był współfinansowany ze środków Dzielnicy Mokotów M.St. Warszawy.

70. Rocznica wybuchu II Wojny Światowej obchodzona w Szwadronie Honorowym 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. Jana Kozietulskiego. Obchody współorganizowane były przez Narodowe Centrum Kultury. Wpisane zostały w ogólnopolski kalendarz uroczystości z okazji 70. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej oraz 20. Rocznicy Odzyskania Wolności i Upadku Komunizmu w Europie Środkowej „Zaczęło się w Polsce”. W Kościele Ojców Bernardynów została odsłonięta tablica pamięci poległych, następnie ulicami Mokotowa przeszła defilada konna. Na terenie Ogniska TKKF Hubert odbywały się kawaleryjskie zawody jeździeckie oraz pokazy konne.

→ “Wrześniowy Szlak” w 70. Rocznicę wybuchu II Wojny Światowej – Szwoleżerowie uczestniczyli organizacyjnie w wielkim wydarzeniu edukacyjnym, którego głównym założeniem było odbycie rajdu konnego szlakiem wrześniowych bitew kawalerii. Kawalerzyści z naszego oddziału oprowadzali zorganizowane grupy szkolne po wystawach organizowanych na trasie przemarszu, wykonywali pokazy i wspierali działania logistycznie. Łącznie zostało oprowadzonych ok. 15000 dzieci, młodzieży i dorosłych. Dzięki dużemu zaangażowaniu naszego stowarzyszenia w ten projekt, została nawiązana ścisła współpraca między stowarzyszeniami, które współpracowały przy wydarzeniu.

Szwadron i TKKF Ognisko Hubert od lat współpracuje z m.st. Warszawa podczas akcji „Lato w Mieście” i „Zima w Mieście”. Na terenie stajni odbywają sie pokazy konne, ogniska, spotkania. Dzięki tej inicjatywie, dzieci spędzające dni wolne od szkoły w Warszawie mogą aktywnie i ciekawie spędzić czas.

Warsztaty dla sygnalistów kawalerii. Zajęcia poprowadził nasz partner i nauczyciel naszych trębaczy, st. kpr. Tomasz Pruszko. Na warsztaty zaprosiliśmy kolegów z innych ochotniczych oddziałów kawalerii z całej Polski, którzy chcą nauczyć sie gry na trąbce lub sygnałówce ale i takich, którzy już grają ale pragnęli skorzystać z rad profesjonalisty. Zajęcia umożliwiły podniesienie umiejętności sygnalistów kawaleryjskich z całej Polski ale co najważniejsze promowały i rozpowszechniały tradycje muzyki kawaleryjskiej

Jeździecki Puchar Mokotowa. Puchar Mokotowa to cykliczne zawody jeździeckie przeprowadzanie przez Szwadron Honorowy i TKKF Ognisko Hubert. Zmagania jeźdźców w skokach przez przeszkody współfinansowane są przez Wydział Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Mokotów i relacjonowane przez lokalną prasę.

Zadania te były dofinansowane ze środków publicznych i pochodzących od sponsorów, m.in.: Narodowego Centrum Kultury, Urząd Dzielnicy Mokotów Miasta st., Firma Bumar, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Więcej o szwadronie można przeczytać na stronie internetowej: http://3szwol.pl

Więcej o Warszawskich Dniach Kawaleryjskich można przeczytać na stronie internetowej dni-kawaleryjskie.pl 

Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. J.Kozietulskiego”

REGON 142754269, KRS:0000374898, NIP 521-359-28-95

ul.Romana Statkowskiego 52, 02-979 Warszawa

Numer konta 38 1140 2017 0000 4402 1236 9502 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*