Tadeusz Kościuszko. Polski i amerykański bohater | Recenzja

Dariusz Nawrot, Tadeusz Kościuszko. Polski i amerykański bohater

Tadeusz Kościuszko to postać, którą zna, a przynajmniej powinien znać, każdy Polak. Na przestrzeni lat powstało wiele biografii, lepszych lub gorszych, które opisywały losy przywódcy powstania 1794 roku. Album Tadeusz Kościuszko. Polski i amerykański bohater autorstwa historyka Dariusza Nawrota z całą pewnością należy zaliczyć do grupy lepszych biografii Naczelnika.

Tadeusz Kościuszko. Polski i amerykański bohater nie jest książką stricte naukową. Jest ona albumem, który ma przybliżyć czytelnikowi postać Tadeusza Kościuszki. Mimo to została ona napisana w sposób wzorowy, co raczej nie było dla mnie zaskoczeniem, albowiem autorem recenzowanego albumu był profesor Dariusz Nawrot – historyk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W przeszłości zdarzyło mi się przeczytać dwie pozycje autorstwa profesora Nawrota, które przypadły mi do gustu. Podobne zdanie muszę wyrazić po lekturze albumu dotyczącego Kościuszki.

Album autorstwa prof. D. Nawrota podzielony został na siedem części. Po krótkim wstępie, w którym autor przybliżył czytelnikowi dotychczasowe publikacje biograficzne poświęcone przywódcy powstania z 1794 roku, nastąpiło sześć rozdziałów oraz zakończenie. Rozdziały te dotyczą kolejnych etapów z życia Kościuszki – zatytułowane one zostały: Rodzina i edukacja, Amerykański sen, W obronie Rzeczypospolitej i Konstytucji, Wódz Polaków (Najwyższy Naczelnik), W niewoli w Rosji i wolny w Ameryce, Między Napoleonem a Aleksandrem. Zakończenie stanowi niejako część zatytułowana Wawel, która poświęcona została pochówkowi Kościuszki w Krakowie. W albumie znalazła się także krótka biografia Naczelnika napisana w języku angielskim, a także bogata bibliografia. Patrząc na podane w spisie bibliograficznym pozycje widać, że autor korzystał z dzieł zarówno tych starszych, jak i ostatnich pozycji dotyczących osobie Kościuszki.

Wykorzystanie przez autora dużej ilości opracowań, ale także źródeł pisanych, jak i graficznych, powodują, że album czyta i przegląda się doskonale. Na bardzo dobrej jakości papierze znalazły się grafiki nie tylko przedstawiające Kościuszkę, ale także osób istotnych dla epoki przełomu XVIII i XIX stulecia. Oprócz obrazów postaci i map, w albumie znalazły się także współcześnie wykonane zdjęcia miejsc związanych z życiem Tadeusza Kościuszki. Interesująca jest zwłaszcza część dotycząca miejsc upamiętniających Naczelnika, w której znalazły się m.in. zdjęcia amerykańskich monumentów Kościuszki.

Kolejnym plusem wydanego w 2017 roku albumu są licznie przytaczane przez autora źródła. Wielokrotnie na osobnych stronach albumu przedrukowano m.in. niektóre ważne i ciekawe listy autorstwa Kościuszki, jak i niemu adresowane. Taki zabieg sprawił, że źródła zostały czytelnikowi niejako podane na tacy.

Prof. Dariusz Nawrot przedstawił osobę Kościuszki niezwykle ciekawy. Mało w albumie „suchych” danych faktograficznych. Autor opisał szeroki kontekst i umieścił w nim losy Naczelnika, co sprawia, że nawet czytelnik mało znający okres upadku I Rzeczypospolitej i czas wojen napoleońskich bez trudu odnajdzie się w czytanym przez siebie tekście. Ponadto ukazał osobę Kościuszki nie tylko od tej dobrze znanej większości pasjonatom historii strony polityczno-militarnej, ale także od strony rodzinno-osobistej.

Podsumowując, album Tadeusz Kościuszko. Polski i amerykański bohater powinien znaleźć się na półce każdego fana historii Polski, a zwłaszcza pasjonatów okresu upadku Rzeczypospolitej. Doskonale napisana biografia Naczelnika autorstwa prof. D. Nawrota w połączeniu z bardzo dobrym wydaniem jakościowym (za co należą się ogromne brawa dla wydawcy) sprawiają, że jest to pozycja, której nie wolno pominąć. Można powiedzieć, że recenzowany album powinien otrzymać notę 7 w szkolnej skali ocen. Nie boję się użyć takiego słowa, ale dla mnie Tadeusz Kościuszko. Polski i amerykański bohater to istny majstersztyk połączenia pracy historyka i wydawcy. Brawo!

Wydawnictwo: Wydawnictwo M

Ocena recenzenta: 6/6

Hubert A. Nowak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*