Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Ten wspaniały strajk ludzkości… Z dziejów żołnierzy frontu wschodniego Wielkiej Wojny | Recenzja

Ten wspaniały strajk ludzkości… Z dziejów żołnierzy frontu wschodniego Wielkiej Wojny | Recenzja

Jerzy Pałosz, Ten wspaniały strajk ludzkości… Z dziejów żołnierzy frontu wschodniego Wielkiej Wojny

Działania mające miejsce na froncie wschodnim zdają się być zapomnianymi bądź też pomijanymi w powszechnym dyskursie historycznym. Nie jest to niczym dziwnym, jeśli wziąć pod uwagę fakt iż główny ton nadają państwa zwycięskie w I wojnie światowej, dla których działania zbrojne ograniczały się do frontu zachodniego i w kilku przypadkach do frontu południowego. Zresztą, działania na wschodzie nigdy w tak dobitny sposób nie ujawniały bezsensu wojny jak działania na zachodzie gdzie traciło życie kilkuset żołnierzy jedynie po to, by zająć kilka kilometrów terenu, a już w parę dni później śmierć ponosiło kolejne kilkaset tysięcy by zdobytą z takim trudem ziemię utracić.

Frontowi wschodniemu swoją uwagę poświęcił doktor Jerzy Pałosz. Ten badacz związany z Gazetą Krakowską i Wydziałem Humanistycznym AGH w Krakowie już od dłuższego czasu zajmuje się badaniem wydarzeń na froncie wschodnim. Oddana w nasze ręce w tym roku książka może okazać się zaskakująca. Czytelnicy nastawieni na opisy operacji militarnych na wschodzie mogą się srodze zawieść. Praca Pałosza jest dobrze opracowanym zbiorem wspomnień żołnierzy, którzy wyrwani ze swoich odległych siedzib zostali przetransportowani na tereny Polski i zmuszeni do wzięcia udziału w bezsensownej batalii. Autor postanowił na podstawie relacji i pamiętników przedstawić życie żołnierzy. Ich drogę od rodzinnego miasta do okopowego piekła. Osobiste problemy walczących wynikające zarówno z napotkanego okrucieństwa jak i całkowitego rozminięcia się ich ideałów i wizji z tym co zastali na froncie.

Praca przedstawiona przez Pałosza traktuje o problemie, który jest zapominany. Podczas gdy co roku opuszczają drukarnie setki pozycji mówiących o życiu żołnierzy na froncie zachodnim, tak na temat życia żołnierzy na wschodzie wydaje się jedną – dwie prace w ciągu roku. Front wschodni jako ten, na którym nie było ani zwycięzców ani pokonanych jest spychany na dalszy plan jako całość. Życie żołnierzy natomiast, zwłaszcza relacjonowane przez ich osobiste wspomnienia nie jest tak spektakularne i barwne jak ich odpowiedników na zachodzie. Pałosz przedstawił w swojej pracy nie tylko drogę na front, pierwsze zderzenie z brutalną wojenną rzeczywistością, ale też choroby i śmierć na polu bitwy. Napisana z iście dziennikarskim zacięciem praca nie pozwala na oderwanie się od niej ani na chwilę.

Wydawnictwo: Libron

Ocena recenzenta: 5/6

Łukasz Nowok

PartnerzyPrzewiń do góry