Frédéric Henry, Timeline: Polska
Konsultacje historyczne: Łukasz Wiliński
Ilustracje: Agnieszka Dąbrowiecka
Rynek edukacyjnych gier planszowych rozrasta się w dość szybkim tempie. Nauka poprzez zabawę stanowi niezwykle ważny aspekt w prawidłowym rozwoju dziecka, dlatego też cieszy fakt, że do sklepów trafiła gra Timeline: Polska, wydana nakładem Wydawnictwa Rebel. Jest to jedna z części popularnej za granicą serii Cardline, której inne edycje dotyczą m.in. zwierząt, dinozaurów czy bohaterów uniwersum komiksowego. Timeline: Polska to gra familijna, której celem jest poszerzenie wiedzy na temat wydarzeń z historii Polski. Na czym więc polega mechanizm jej rozgrywki?
Wygląd
Gra planszowa Timeline: Polska została umieszczona w bardzo niewielkim, kolorowym i pięknie wykończonym metalowym pudełku. W środku zaś znajduje się 110 kart dotyczących najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Dzięki twardemu opakowaniu i niewielkim gabarytom, gra idealnie nadaje się, aby wziąć ją w podróż. Nie zajmie wiele miejsca, ale też nie powinna się zniszczyć. Po otwarciu pudełka można się nieco zdziwić kiedy zobaczymy, jak niewielkie są karty wydarzeń historycznych, jakimi przyjdzie nam grać.
Pozytywnym zaskoczeniem jest wygląd kart wydarzeń. Ilustracje, które umieszczono na kartach są barwne i z pewnością spodobają się nawet najmłodszym graczom, co zachęci je bardziej do zabawy.
Rozgrywka
Przebieg rozgrywki w grze Timeline: Polska jest niezwykle prosty. Na samym początku rozgrywki otrzymujemy 4, 5 bądź 6 kart w zależności od liczby graczy. Do pierwszej z wystawionych kart dokładamy kolejne karty z ręki, tak aby wydarzenia, które miały miejsce wcześniej znalazły się po lewej stronie od pierwszej karty, zaś te które były później po prawej. Tworzymy tym samym z kart chronologiczną historię Polski. Po lewej stronie będą się znajdowały wydarzenia, które miały miejsce najdawniej, po prawej zaś te mające miejsce jeszcze nie tak dawno temu, jak np. Euro 2012.
Gdy, któryś z graczy się pomyli i umieści kartę wydarzenia w niewłaściwym miejscu na osi czasu będzie musiał pobrać kolejną kartę z puli. Zwycięzcą zostaje ten, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich kart z ręki.
Autorzy gry umieścili na pudełku informacje, że jedna rozgrywka trwa około 15 minut, choć wydaje się to jednak czas dość wyolbrzymiony, gdyż żadna z gier, w której uczestniczył autor recenzji nie trwała dłużej niż 5 minut.
Podsumowanie
Wydana przez Wydawnictwo Rebel gra Timeline: Polska z pewnością stanowi miłe urozmaicenie w sposobie, jakim można przekazywać dzieciom wiedzę historyczną. Zastanawia jednak nieco fakt doboru konkretnych wydarzeń na kartach. Z jednej strony mamy karty wydarzeń dotyczące dat dość oczywistych jak: Odzyskanie niepodległości, Koronacja pierwszego króla Polski czy Bitwa pod Grunwaldem, z drugiej zaś wydarzenia, przy których dopasowanie konkretnej daty może stanowić wyzwanie nawet dla osoby interesującej się historią: Wynalezienie pojazdu Melex, Powstanie mennicy warszawskiej, Namalowanie Pomarańczarki. Problem stanowi również ograniczona liczba kart, co powoduje, że po kilkunastu rozgrywkach gra zacznie się zwyczajnie nudzić. Nie zmienia to jednak faktu, że Timeline: Polska to kolejna historyczna gra planszowa, którą warto mieć w swojej kolekcji.
Ocena recenzenta: 5/6
Mariusz Sioch
Gra dostępna na stronie: https://www.rebel.pl/product.php/1,1523/101850/Timeline-Polska.html