Turcja: W starożytnym mieście Patara odkryto towary sprzed 2350 lat

Badania archeologiczne przeprowadzone na terenie starożytnego miasta Patara, w tureckiej prowincji Antalya ujawniły ponad 200 starodawnych przedmiotów, w tym ramę lustra wykonaną z brązu, widelce, wagi, rzeźby, miski i monety, dających obraz codziennego życia jego mieszkańców. Artefakty mają około 2350 lat i najprawdopodobniej były towarami, którymi handlowali miejscowi kupcy.

Pierwsze prace wykopaliskowe na terenie starożytnego greckiego miasta Patara (aktualnie tureckie miasto Demre) rozpoczęły się w 1988 roku. Obecnie badania na tym terenie kontynuowane są przez Wydział Archeologii działający przy Akademii Akdeniz, kierowany przez profesor Havvę Işık. Tegoroczne wykopaliska koncentrują się wokół obszaru zwanego Nero Hamam, w pobliżu pozostałości bazyliki i Akropolu Tepecik, znajdujących się w samym sercu Patary. Według profesor Işık na terenie Akropolu Tepecik, który jest najważniejszym obszarem wykopalisk, znajduje się najwcześniejsza osada, gdzie ujawniono największą ilość artefaktów, przypuszczalnie będących wytworem okresu hellenistycznego i klasycznego. Wstępnie wiek znaleziska określono na 2350 lat. Zabytkowe przedmioty znaleziono na placu budowy, który prawdopodobnie uległ zniszczeniu wskutek trzęsienia ziemi lub pożaru. Miski, wagi, rzeźby i monety wydobyte z tego samego miejsca wykopalisk zachowały się w bardzo dobrym stanie.

Podczas wywiadu udzielonego Agencji Anadolu, profesor Işık powiedziała, że patara jest jednym z najważniejszych starożytnych miast regionu śródziemnomorskiego. Znajdowała się tam wyrocznia Apollina – boga sztuki, muzyki, słońca, wiersza i ognia. I wreszcie w mieście tym urodził się i nauczał Św. Mikołaj, biskup Myry – bardzo ważna postać świata chrześcijańskiego.

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*