Tygrysy w walce | Patronat medialny » Historykon.pl
Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Tygrysy w walce | Patronat medialny

Tygrysy w walce | Patronat medialny

Choć na tygrysy mają visy… Tygrysy w walce w „Wozy Bojowe Świata”

Kolejny numer czasopisma „Wozy Bojowe Świata” objęty przez nas patronatem medialnym jest już w ogólnopolskiej sprzedaży w dobrych salonach prasowych oraz na stronie internetowej wydawcy. Najnowsze wydanie zostało poświęcone opisom walk legendarnych niemieckich czołgów Tiger I pod Kurskiem, w Normandii oraz w czasie Powstania Warszawskiego.

Niemieckie czołgi ciężkie Tiger I wciąż rozpalają wyobraźnie wielu miłośników broni pancernej, w tym graczy popularnych gier czołgowych dostępnych w sieci. Dlatego też w najnowszym numerze WBŚ autorzy postanowili przedstawi działania bojowe tych słynnych czołgów na podstawie kilku przykładów, ukazujących Tygrysa jako narzędzie walki zarówno na płaszczyźnie operacyjnej, jak i taktycznej. Stąd w publikacji znalazła się obszerna analiza walk z użyciem Tygrysów w bitwie pod Kurskiem, a także interesujące spojrzenie na pojedynczą potyczkę w normandzkim miasteczku Villers Bocage i opis walk niemieckiego asa pancernego Michaela Wittmanna .To właśnie pod Kurskiem i w Normandii zrodziła się legenda wozu Tiger I.

Niewątpliwie mniej znanym epizodem bitewnym z udziałem tych czołgów jest ich udział w tłumieniu Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Przez wiele lat w literaturze pamiętnikarskiej i pracach naukowych większość pojazdów pancernych użytych przez Niemców w walkach określano mylnie mianem Tygrysów. Od lat 70.  i 80. XX w. zaczęto z kolei całkowicie negować użycie tego typu pojazdów w Warszawie. Żadne z powyższych twierdzeń nie jest jednak prawdziwe. Na podstawie nigdy niepublikowanych dokumentów niemieckich udało się dosyć szczegółowo ustalić nie tylko liczbę wozów i jednostkę, z której pochodziły, ale także po krótce opisać ich zaangażowanie w walki przeciwko Powstaniu Warszawskiemu. Polecamy. Naprawdę warto i jednocześnie zapraszamy  na stronę Wydawcy: www.wozybojowe.pl

PartnerzyPrzewiń do góry