Tysiące zniczy w ramach akcji „Podaruj znicz na Kresy”

W ramach inicjatywy „Podaruj znicz na Kresy” organizowanej w Bytomiu zebrano kilka tysięcy świec. Zapłoną one na polskich grobach na Wschodzie podczas Święta Zmarłych. Akcja była organizowana już po raz 11.

Organizatorzy mają już m.in. 4,5 tys. zniczy przekazanych przez IPN oraz zebranych w szkołach. Kolejne tysiąc zostało zakupione przez Urząd Marszałkowski w Katowicach. Zebrano także sprzęt do sprzątania cmentarzy ufundowany przez IPN w Warszawie. Solidarność przekazała za to pieniądze na wiązanki kwiatów.

Jak poinformowała koordynatorka przedsięwzięcia, Agnieszka Brzan-Kłoś, 1 listopada świece zostaną zaświecone m.in. we wsi Łanowice, w Samborze, Borysławiu, we Lwowie, w obwodzie żytomierskim i chmielnickim oraz w Drohobyczu. 2 listopada zaś będzie prowadzona akcja na Cmentarzu Janowskim we Lwowie.

Znicze dotrą na Kresy pod koniec października, żeby mogły zapłonąć w dniu Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym w polskich miejscach pamięci i na zapomnianych mogiłach Polaków. Zgodnie z tradycją uczestnicy akcji odwiedzający polskie mogiły we Lwowie 1 listopada zapalają znicze na Cmentarzu Łyczakowskim, a następnego dnia na Cmentarzu Janowskim.

Początki akcji sięgają 2007 r., kiedy zorganizowano porządki na zaniedbanym cmentarzu w Drohobyczu. Prowadzone one były przez polskich i ukraińskich wolontariuszy. Wtedy uczestnicy pomyśleli o paleniu tam zniczy.

W zbiórkę zaangażowanych jest wiele podmiotów m.in. z Górnego Śląska i Opolszczyzny, w tym szkoły, przedszkola, uczelnie, placówki oświatowe i kulturalne, a także władze samorządowe, przedsiębiorcy, społecznicy, wolontariusze i osoby prywatne. Społecznicy od lat prowadzą również akcję porządkowania i odnawiania polskich cmentarzy na Wschodzie.

Tegoroczną edycję organizują: górnośląski oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, miasto Bytom oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: fotografia poglądowa

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*