Uczniowie pomagają znaleźć 900-letnią biżuterię

2500 izraelskich uczniów i wolontariuszy z Modiin-Makkabbim-Re’ut wzięło udział w wykopaliskach archeologicznych. Podczas pracy natknięto się na biżuterię z okresu krzyżowców.

W ciągu ostatniego roku wielu uczniów i ochotników zaangażowało się w projekt kulturowo-edukacyjny urzędu ds. Antycznych izraelskich władz oraz gminy Givat Tittora, mający na celu wspólne odkrywanie historii miasta. Wykopaliska miały miejsce na wzgórzu Tel Tittora, którego pierwsze ślady osadnictwa datuje się na ok. 6000 lat temu. Projekt okazał się strzałem w dziesiątkę. Dla dzieci była to nie tylko świetna zabawa, ale i przede wszystkim dobra lekcja historii. Młodzi „archeolodzy” natrafili m.in. na artefakty z epoki brązu, żelaza.

Jak informuje dyrektor wykopalisk Avraham Tendler obecnie jego zespół wykopuje pozostałości twierdzy krzyżowców. To na jej dziedzińcu znajduje się imponująca ilość 900-letniej biżuterii. Nic w tym dziwnego, skoro właśnie w tym miejscu najchętniej przebywały kobiety. Znajdowało się tam bowiem miejsce przeznaczone do gotowania, gliniane piece itd. Mieszkańcy gminy oraz wolontariusze także badają fundamenty owej twierdzy. Wszystko wskazuje na to, że pod nimi znajduje się coś jeszcze. Prawdopodobnie jest to rzymski budynek.

Projekt cieszy się ogromną popularnością i niewątpliwie odniósł sukces, dlatego też władze Izraela postanowiły go kontynuować w przyszłym roku.

Fot.: Wikimedia Commons

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*