Unikatowe, niezwykle ciekawe i nigdy niepublikowane fotografie I Korpusu Polskiego w Rosji | Wystawa

9 czerwca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów.

Z tej okazji, w jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecia archiwów państwowych, zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną przez Archiwum Akt Nowych wystawą on-line unikatowych i niezwykle ciekawych fotografii I Korpusu Polskiego w Rosji i jego poprzedników: Brygady Strzelców Polskich oraz Dywizji Strzelców Polskich. Wystawa zawiera blisko 600 zdjęć.

Wystawa zostanie uruchomiona 8 czerwca o godz. 15 na stronie internetowej Archiwum Akt Nowych.

Zdjęcia można obejrzeć tutaj 

Fotografie dotyczą lat 1916-1917. Relacjonują one udział Brygady Strzelców Polskich w walkach na froncie rosyjsko – niemieckim od momentu inicjacji i formowania batalionów. Spora część zbioru przedstawia formowanie się Dywizji Strzelców Polskich po wycofaniu jednostek z frontu i skierowaniu ich w okolice Kijowa. Jest w końcu seria fotografii z lata 1917, kiedy to utworzony został I Korpus Polski pod dowództwem gen. J. Dowbor-Muśnickiego.
Na zdjęciach utrwalona została codzienność życia żołnierskiego na froncie: żołnierze w okopach, defilady, manewry, próby masek przeciwgazowych. Jest przegląd haubic, składów naboi artyleryjskich oraz samochodów. Szczególnie cenne są fotografie dowódców: gen. Adama Sławoczyńskiego, płk Jana Rządkowskiego, płk Bolesława Freja i płk Lucjana Żeligowskiego. Cykl ujęć z okresu wiosny 1917 roku ukazuje żołnierzy podczas składania przysięgi nowym zwierzchnikom. Wyjątkowe są także fotografie przedstawiające zwykłe sytuacje obozowej codzienności. Dowiemy się jak wyglądał odpoczynek oraz rekreacja żołnierzy: zabawy, bale, gra w piłkę. Zobaczymy oficerów i sanitariuszki podczas spacerów, posiłków, jak również podczas Mszy Świętych. Fotograf nie ominął nawet kuchni oraz toalety obozowej. Spora część kolekcji upamiętnia czołówkę sanitarną nr 70 – znajdują się tu zdjęcia sztabu i personelu, namiotów opatrunkowych oraz lazaretów.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*