Upamiętnienie prof. Zdzisława Żygulskiego

W Krakowie uroczyście odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Zdzisława Żygulskiego juniora, znamienitego polskiego historyka sztuki, długoletniego pracownika krakowskiego Muzeum Narodowego, profesora Akademii Sztuk Pięknych etc.

Prof. Zdzisław Żygulski zmarł 14 maja 2015 roku. Miał 93 lata. Przez kilkadziesiąt lat był pracownikiem w Muzeum Narodowym w Krakowie, zajmując się m. in. zbrojownią w Muzeum Książąt Czartoryskich. Był wybitnym historykiem sztuki, anglistą, bronioznawcą, erudytą. To dzięki niemu Polska jest ważnym członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzeów Broni i Historii Wojskowości. Autor kilkudziesięciu książek i około 200 artykułów. Wykładowca na uniwersytetach w Nowym Jorku, czy Storrs. W 1998 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla polskiej kultury.

 „Miasto to ludzie. Bez nich Kraków nie miałby tej szczególnej atmosfery. Jego swada, jego ogromna elokwencja i przytłaczająca wręcz wiedza, ale przekazywana tak, by człowiek nie wychodził z wykładu zdruzgotany to coś, co zapamiętałem na całe życie” – twierdzi zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

„Broń była tylko jedną z wielu dziedzin, którymi się zajmował. Między innymi jemu zawdzięczamy wieloletni romans Muzeum Narodowego z Japonią, w rezultacie czego powstało m.in. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Jest autorem bodaj pierwszej w Polsce książki o muzeach świata. Nie do przecenienia jest to, co zrobił dla ukochanego przez siebie Muzeum Książąt Czartoryskich” – informuje Zofia Gołubiew, była dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Tablica upamiętniająca została ufundowana z inicjatywy Stowarzyszenia Historyków Sztuki w Krakowie. Jest ozdobą elewacji kamienicy przy ul. Dunin-Wąsowicza. Dodajmy, że prof. Żygulski mieszkał w niej od 1952 roku.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*