Ustalono tożsamość tajemniczego autora listu w butelce

W czasie remontu dachu psałterii na Ostrowie Tumskim w odnalezionej w 2016 roku butelce znajdował się list. Udało się ustalić tożsamość jego autora.

Wspomnianym autorem był Roman Egel, który 70 lat temu był jedną z osób, które remontowały obiekt. Przyszedł on na świat 24 grudnia 1905 roku. Pochodził z rodziny mieszanej – jego ojciec  był Niemcem, matka zaś była Polką. W wieku 25 lat wziął ślub z Bronisławą Stefaniak, z którą miał trojkę dzieci : córkę Wandę, a także synów Józefa i Mariana. Egel pracował jako dekarz prawie przez całe swoje życie w firmie Władysława Stopy, gdzie trudził się głównie remontem budynków sakralnych (takich jak właśnie psałteria na Ostrowie Tumskim). Autor tajemniczego listu zmarł w 1991 roku w wieku 86 lat.

W odnalezionym liście, które rozpoczyna się od słów „Do szanownych braci dekarzy”, Roman Egel narzeka na niskie zarobki, wysokie ceny produktów żywnościowych, a także rodzący się wówczas na ziemiach polskich ustrój komunistyczny (list datowany jest bowiem na dzień 1 grudnia 1946 roku). Oprócz listu Egela, w butelce odnaleziono fragment gazety, banknot jednozłotowy i dwa odcinki wypłaty.

Źródło: epoznan.pl, cyryl.poznan.pl

Fot.: cyryl.poznan.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*