W Gdańsku odkryto 500-letni statek

Dzięki pracy archeologów na terenie przyszłego osiedla udało się odkryć 18-metrową łódź płaskodenną. Naukowcy zaznaczają, że jest to najlepiej zachowany wrak statku z tego okresu jaki przetrwał do naszych czasów.

W 2016 roku rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy osiedla w rejonie ul. Stara Stocznia w Gdańsku. Zostały one poprzedzone badaniami archeologicznymi na tym terenie, czego efektem było to niezwykłe odkrycie.

Łódź została odkryta na dnie znajdującego się tutaj dawnego kanału fosy. Naukowcy jeszcze sami nie widzą, czy to był kanał, ale jak sami zapowiadają, informację o tym będziemy mieć po wykopaniu łodzi, która według wstępnego datowania pochodzi z okresu między XVI a XVII wiekiem. Jednak znalezisko zostanie poddane badaniom dendrochronologicznym, gdyż jest podejrzenie, że statek pochodzi z drugiej połowy XVI wieku.

Łódź ma 18 metrów długości i jest płaskodenna, była w tym czasie wykorzystywana do rozładunku towarów w gdańskim porcie. Po Motławie nie mogły pływać bowiem statki z dużym zanurzeniem.

Według archeologów łódź jest zachowana w bardzo dobrym stanie i jest niemal w całości. We wnętrzu nie ma żadnych zabytków, więc nie ma podejrzenia, że zatonęła, ale została po prostu porzucona.

Jeszcze nie wiadomo co się stanie z tym znaleziskiem. Ostateczna decyzja należy do pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ze względów na swoje rozmiary, potrzebne są spore nakłady oraz miejsce. Niestety Muzeum Gdańskie nie dysponuje takim miejscem, aby w pełni wyeksponować ten zabytek. Rozważane są jeszcze dwa miejsca Narodowe Muzeum Morskie oraz Muzeum Archeologicznego.

Źródło: trójmiasto.pl

Fot.: fotografia poglądowa (wikimedia commons)

Andrzej Włusek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*