W Izraelu odnaleziono monetę z czasów Bizancjum

Bardzo rzadko spotykaną monetę z czasów bizantyjskich odnaleziono w północnym Izraelu. Skarb odkryła grupa uczniów w lutym bieżącego roku. Jest to pierwsza moneta tego typu odkryta w Izraelu.

Czterech uczniów dziewiątej klasy z Haemeq Hamaaravi High School w Jifat odnaleźli złotą monetę, biegnąc wzdłuż strumienia w Galilei. Ido Kadash, Ofir Sigal, Dotan Miller i Harel Grin zgłosili nauczycielowi historii i geografii – Zoharowi Porshyanowi, nietypowe odkrycie. Nauczyciel natychmiast skontaktował się z Israel Antiquites Authority (IAA). Uczniowie otrzymali od instytucji certyfikat wzorowego obywatela.

Pieniądz wybito za czasów cesarza Teodozjusza II w Konstantynopolu (dzisiejszy Stambuł). Monetę datuje się na 420 – 423 rok naszej ery. Dr Gabriela Bijovsky, ekspert w dziedzinie numizmatyki z IAA, podaje, że na jednej stronie znaleziska widnieje wizerunek cesarza, natomiast po drugiej stronie znajduje się bogini zwycięstwa trzymająca krzyż.

W Izraelu od pewnego czasu odkrywa się liczne skarby poprzednich epok. W ubiegłym roku odnaleziono na pustyni Nagew 1500-letni obraz twarzy Chrystusa oraz basen i fontannę; w 2017 roku archeolodzy odkryli chrześcijańską mozaikę; W 2014 i 2015 roku odkryto pozostałości kościołów. Eksperci twierdzą też, że znaleźli zaginione rzymskie miasto Julias – dawną Betsaidę, która była domem apostołów: Piotra, Andrzeja i Filipa.

Źródło: foxnews.com
Fot. Nir Distelfeld, Israel Antiquities Authority

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*