W Łodzi powstanie pomnik Armii Krajowej

Na placu gen. Józefa Hallera w Łodzi ma stanąć pomnik Armii Krajowej, o którego budowę wnioskowali przedstawiciele Okręgu Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Koszt jego budowy szacuje się na 320 tys. zł, a jego odsłonięcie miałoby nastąpić jesienią tego roku.

Poprzez budowę pomnika miasto chce uhonorować wszystkich żołnierzy AK, a zwłaszcza tych zrzeszonych w łódzkim Okręgu AK „Barka”. Sami przedstawiciele Okręgu Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wnioskowali o jego wybudowanie.  Politechnika Łódzka wraz z łódzkim okręgiem Światowego Związku Żołnierzy AK zorganizowała konkurs na projekt pomnika: najlepszą okazała się praca autorstwa Wiktorii Leszczyńskiej-Pabich. Po konsultacjach podjęto decyzję o dostosowaniu projektu do wybranego miejsca i dopracowano go we współpracy z dr Marcinem Mielczarkiem (dziekan Wydziału Rzeźby i Działań Interaktywnych ASP w Łodzi). Sama autorka powiedziała, że pomnik ma wyrażać „skromność, która krzyczy”, ale ma także budzić szacunek. Jako najlepsze materiały budulcowe uznano piaskowiec i granit. Na samym monumencie mają się znaleźć 3 zaproponowane przez łódzki okręg Światowego Związku Żołnierzy AK inskrypcje (1 z nich będą słowa Cypriana Kamila Norwida, które brzmią następująco: „Naród zatraca swoją tożsamość, jeśli nie jest świadomy czynów swoich ojców, a co gorsza o nich nie pamięta”), które zostaną przedstawione do zaopiniowania przez IPN.

Koszt inwestycji został oszacowany na 320 tys. zł, a nad wszystkim ma czuwać Zarząd Zieleni Miejskiej. Odsłonięcie gotowego pomnika ma nastąpić jesienią tego roku, a projekt uchwały dotyczący jego budowy ma zostać przedłożony na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Źródła: dzieje.pl, lodz.tvp.pl, tulodz.com, wyborcza.pl, plasterlodzki.pl

Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*