W Sławnie (zachodnio-pomorskie) trwa rozbiórka pomnika czołgu T-34. 5 kwietnia została rozebrana tablica z inskrypcją oraz wyburzono cokół, na której się znajdowała. W kolejnych dniach zostanie uśnięty czołg.
Po rozbiórce zabytkowy T-34 trafi do Mariana Laskowskiego, który w Malechowie prowadzi prywatne muzeum techniki wojskowej. Czołg zostanie tam wyremontowany i będzie w dyspozycji muzeum. To jednak Sławno pozostanie jego właścicielem.
Czołg zostanie usunięty po tym, jak samorząd wyłoni wykonawcę zagospodarowania terenu, na którym obecnie pojazd się znajduje. Jak się okazuje może to jeszcze potrwać, gdyż na tą chwilę brakuje ofert, które mieszczą się w kosztorysie.
Pomnik z tablicą, na której napisano „WYZWOLICIELOM SPOŁECZEŃSTWO POWIATU SŁAWIEŃSKIEGO” odsłonięto 9 maja 1983 r. Fundatorem monumentu było miasto Sławno na wniosek koła terenowego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Do Sławna trafił z Ostródy. Tablicę pamiątkową odsłonięto z udziałem delegacji władz radzieckich, przedstawicieli Komitetu Wojewódzkiego PZPR, władz lokalnych i kombatantów. Czynności odsłonięcia tablicy dokonali: Jan Kurczuk, emerytowany dróżnik ze Staniewicz, uczestnik obrony Westerplatte i Bronisław Brzozowski, emerytowany robotnik sławieńskiej gazowni, były strzelec pokładowy czołgu T-34 . Na pamiątkę tych wydarzeń posadzono również dwa dęby.
T-34 ze Sławna, to jeden z pięciu czołgów obsadzonych przez polskie załogi, z korpusu generała A. Panfiłowa. Wcześniej maszyna brała udział w operacjach 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte.
Źródło: slawno.naszemiasto.pl
Kamil Janczarek
fot. Wikimedia Commons – zdjęcie poglądowe