W Sudanie odkryto grobowiec złotnika sprzed 3400 lat

Na wyspie Sai na Nilu w Sudanie odkryto grobowiec pochodzący sprzed 3400 lat, zbudowany dla jednego z nubijskich mistrzów złotnictwa. Starożytna Nubia za sprawą bardzo bogatych złóż złota była solą w oku egipskich faraonów, którzy dokonali jej podboju i przez długi okres czasu okupowali te tereny. Dzięki dokonanemu odkryciu możemy dokładniej przyjrzeć się relacjom jakie zachodziły pomiędzy miejscową ludnością i jej okupantem.

Archeolodzy z Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium prowadzą badania dotyczące wpływu kontaktów międzykulturowych w starożytnym Egipcie. Podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na wyspie Sai na Nilu w Sudanie odkryto grobowiec datowany na 1450 rok p.n.e. W wnętrzu grobowca znajdowały się szczątki  około 25 osób. 3400 lat wcześniej wyspa Sai należała do Nubii, gdzie znajdowały się bogate złoża złota, w które zaopatrywali się faraonowie egipscy w okresie tzw. Nowego Państwa (XVI – XI wiek p.n.e.). Według przypuszczeń archeologów grobowiec wybudowano dla mistrza złotnictwa noszącego imię Khnummose. Dokonana analiza artefaktów i inskrypcji wykazała, że po podbiciu przez faraona Totmesa III Kermy miejscowe elity szybko ułożyły się z nową władzą. Dowodzi tego m. in. fakt, że najwcześniejsze lokalne pochówki w stylu egipskim pojawiły się jeszcze za panowania Totmesa III.

Od pięciu lat równolegle prowadzone są badania kilku egipskich osad, założonych za czasów Nowego Państwa, datowanych między 1500 a 1200 rokiem p.n.e. Badania archeologiczne na wyspie Sai nie tylko pozwoliły przyjrzeć się relacjom przedstawicieli nowej władzy (okupanta) i lokalnej nubijskiej populacji, ale wykazały również, że wyspa zamieszkana była dłużej niż dotychczas sądzono. Zakładano, że osadnictwo na wyspie zakończyło się po założeniu nowego miasta – Amara Zachodniego. Badania archeologów z Monachium udowodniły jednak, że Hornakht – jeden z najwyższych rangą urzędników za panowania faraona Ramzesa II, nie tylko miał na wyspie oficjalną rezydencję, ale i w tym miejscu został pochowany. Z tego wynika jasno,  że wyspa Sai była zamieszkiwana do około 1200 roku p.n.e.

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*