W Teksasie odnaleziono groby 95 skazańców – niewolników, którzy zmarli przed 100-laty

Podczas prac budowlanych prowadzonych na terenie dawnej farmy trzciny cukrowej Sugar Land, obecnie położonej na przedmieściach Huston, natrafiono na pozostałość ludzkich pochówków. Przybyli na miejsce archeolodzy przeprowadzili wykopaliska, dzięki którym udało się odkopać 95 nieoznaczonych grobów. Ustalili, że należały one do Afroamerykanów. Udało się je wydatować na okres między 1878 a 1910 rokiem. Historycy ustalili, iż pogrzebani byli więźniami, którzy odpracowywali na plantacji swoje wyroki.

Obszar dawnej farmy Sugar Land jest obecnie w posiadaniu The Fort Bend Independent School District. Organizacja ta postanowiła wybudować w tym miejscu szkołę techniczną. Prace rozpoczęto w listopadzie 2017 roku. Za radą historyka Reginalda Mooretolda na teren budowy zaproszono archeologów. W lutym odkryto pierwsze ciała. W czerwcu wykopaliska przejął wraz ze swoim dwunastoosobowym zespołem archeolog Reign Clarck. 17 lipca przedstawiciele FBISD wydali oświadczenie, w którym poinformowali o odkryciu. 48 spośród 95 grobów zostało poddane ekshumacji. Jak dotąd przebadano 20 ciał. Ustalono, że jedno z nich należało do kobiety, pozostałe do mężczyzn. Wszyscy byli Afroamerykanami. Ustalono, że mierzyli między 160 a 180 centymetrów wzrostu i byli w wieku między 14 a 70 lat. Kości mężczyzn mają zniekształcenia, wskazujące, iż byli umięśnieni.

Niewolnictwo w południowych Stanach zostało zniesione dekretem Abrahama Lincolna 1 stycznia 1863 roku. Objął Stany, które dokonały secesji. Oficjalnie zniosła je 13 poprawka do konstytucji z roku 1865.

Zniesienie niewolnictwa wpłynęło negatywnie na gospodarkę południowych Stanów. Zabrakło taniej siły roboczej na której dotąd się opierała. W 1878 roku dwaj byli konfederaci podpisali porozumienie z rządem stanu Teksas na mocy, którego więźniowie odbywający karę na terenie stanu mogli ją odpracowywać na ich plantacjach. Wkrótce potem taką możliwość uzyskali inni plantatorzy. Więźniowie pracowali w bardzo trudnych warunkach, przez wiele godzin, przy wysokich temperaturach, otrzymując niewielką ilość jedzenia i wody.

Obecnie trwają badania ciał, mające na celu określenie ich stanu medycznego i przyczyny zgonu. Następnie odpowiednia komisja historyczna zadecyduję o miejscu ich ponownego pochówku. Reginald Mooretold zabiega o ich godne upamiętnienie.

Żródło: cnn.com, washingtonpost.com, livescience.com

Fot.: wikimedia commons

Damian Sideł

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*