W trakcie prac badawczych w prowincji Uşak odnaleziono 2000-letnie grobowce. Archeolodzy podejrzewają, że były one wznoszone podczas wojen w celu upamiętnienia poległych żołnierzy.
W Uşak w Turcji badacze natknęli się na puste grobowce sprzed 2000 lat. Brak szczątków ludzkich naukowcy tłumaczą tym, iż miały one być pewnego rodzaju symbolem, wyrazem pamięci dla żołnierzy, którzy ponieśli śmierć w rozegranych bitwach. Ciała wojowników nigdy w nich nie spoczęły. W dawnej nekropolii znajduje się ich aż 33. To jednak nie wszystko. Archeolodzy natrafili na trzy rodzaje pomników grobowych: arcosolię skalną (proste grobowce), płytkie groby, przeznaczone dla niższych warstw społecznych, a także grobowce, przypominające swym kształtem łódź. Niestety z doniesień badaczy wynika, iż niektóre z płytkich grobów zostały trwale uszkodzone przez przemytników.
Dodajmy, że w tureckiej prowincji Uşak trwają również inne wykopaliska. W dzielnicy Sürmecik w Banazie znaleziono ruiny, pochodzące prawie z 200 tys. lat, z epoki paleolitu. Wkrótce rozpoczną się także prace w Blandus.
Małgorzata Wołoch
Fot: Wikimedia Commons