Siedlęcin, położony 5 kilometrów na północny – zachód od Jeleniej Góry, słynie z XIV-wiecznej wieży mieszkalnej, w której po dziś dzień przetrwały unikatowe malowidła ścienne o tematyce arturiańskiej. Sama wieża jest jednym z największych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Europie Środkowej.
Wzniesiona została w drugiej dekadzie XIV wieku z fundacji księcia jaworskiego, Henryka I (1292/96-1346) i oprócz malowideł przedstawiających sir Lancelota z Jeziora, można w niej zobaczyć najstarsze zachowane w obecnych granicach Polski stropy drewniane (datowane metodą dendrochronologiczną na lata 1313, 1314 i 1315) oraz jedne z najlepiej zachowanych średniowiecznych wnętrz mieszkalnych w kraju.
W tych wnętrzach, do końca sierpnia 2018 roku, można oglądać niezwykłą wystawę, której wernisaż miał miejsce 26 maja. Kopie miniatur średniowiecznych na niej prezentowanych są dziełem pani Barbary Bodziony i jej najzdolniejszych uczniów. Pani Bodziony, historyk sztuki i absolwentka prestiżowego Wyższego Europejskiego Instytutu Kaligrafii i Iluminacji w Angers, we Francji, prowadzi jedyną w Polsce pracownię kaligrafii i iluminatorstwa średniowiecznego. Do Siedlęcina zawitała w ramach cyklu warsztatów iluminatorskich „Szturm na Zamek”. Tematem warsztatów zorganizowanych w wieży była miniatura z kręgu rycerskich opowieści średniowiecznych „Lancelot i jego przygody oraz inne sceny rycerskie”.
Uczestnicy poznawali pigmenty, symbolikę barw, samodzielnie przygotowywali farby i pergamin do malowania oraz krok po kroku wykonywali kopie miniatur z zachowanych rękopisów arturiańskich, włoskich i francuskich. Zwieńczeniem spotkań było oficjalne otwarcie wystawy na trzecim piętrze wieży. Wystawę można oglądać na miejscu do 31 sierpnia 2018 roku, w godzinach od 9.00 do 18.00.
Katarzyna Ogrodnik-Fujcik
Fot. Elżbieta Bojczuk, Tomasz Mizerka