Wieluń: powołano zespół specjalistów, który oszacuje straty jakie poniosło miasto podczas II wojny światowej

W Wieluniu, w województwie łódzkim ma powstać specjalna grupa robocza do zbadania i oszacowania zniszczeń wojennych jakich doznało to niewielkie polskie miasteczko w latach 1939 – 1945. Inicjatywa ta ma na celu pomóc polskim władzom w uzyskaniu reparacji wojennych od Republiki Federalnej Niemiec.

Prace zespołu mają ruszyć od 15 grudnia tego roku. Naukowcy i specjaliści z różnych dziedzin spróbują dokonać oszacowania strat, które poniósł Wieluń podczas II wojny światowej. Ponadto planowane jest również zbadanie szkód poniesionych podczas tej wojny przez inne polskie miasta. Mecenas Stefan Hambura – jeden z inicjatorów powołania zespołu wyjaśnił, że badaczom zależy na opracowaniu kompleksowej ekspertyzy, która przedstawi całokształt i umożliwi wypracowanie odpowiedniego mechanizmu szacowania szkód wojennych nie tylko w Wieluniu, lecz w całej Polsce. Dzięki tym badaniom być może problem reparacji wojennych oraz skala zniszczeń polskich miast zostaną w końcu dostrzeżone.

Miasto Wieluń było pierwszą ofiarą hitlerowskiej agresji we wrześniu 1939 roku. W przededniu wojny Wieluń liczył 15 tysięcy mieszkańców i znajdował się w odległości 21 kilometrów od granicy polsko – niemieckiej. 1 września o godzinie 4.40 miejscowość została zbombardowana przy użyciu bombowców nurkujących niemieckiej Luftwaffe typu Ju 87B. Zabudowa miejska zniszczona została w 75 proc. Straty w ludności nie są dokładnie znane, przypuszczalnie mogły sięgać od 1000 do ponad 2100 osób. Takie zabytkowe budynki jak kompleks szpitala Wszystkich Świętych z 1840 roku oraz synagoga z 1842 roku praktycznie zniknęły z powierzchni ziemi. Znacznych uszkodzeń doznał zabytkowy kościół Św. Michała z XIV wieku (ostatecznie po ograbieniu przez Niemców kościół został w 1940 roku wysadzony w powietrze). Na rynku głównym z nalotu ocalał jedynie budynek dawnego kolegium pijarów. Żadne z polskich miast nie doznało w pierwszch dniach II wojny światowej tak ogromnych zniszczeń jak Wieluń. Wielu polskich historyków uznaje atak lotniczy na Wieluń za pierwszą niemiecką zbrodnię wojenną.

Źródła: wprost.pl; historiawielunia.uni.lodz.pl;
Fot: Wikimedia Commons

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*