Philip Line, Wikingowie. Wojownicy Północy
Wikingowie. Wojownicy Północy to publikacja naukowa wydana przez wydawnictwo RM. Autor w swojej publikacji przybliża czytelnikowi, odwołując się do licznych źródeł historycznych, historię wikingów w średniowieczu poprzez pryzmat ich działań militarnych. Koncentrując się na ich sztuce wojennej, Philip Line wyjaśnia ich oszałamiające sukcesy wojskowe w ówczesnej średniowiecznej Europie. Jest to pozycja warta uwagi dla każdej osoby zainteresowanej historią średniowiecznej Europy, zwłaszcza w aspekcie militarnym.
Autor książki Philip Line w swoich badaniach naukowych skupia się przede wszystkim na historii Skandynawii we wczesnym średniowieczu. W kręgu jego zainteresowań znajdują się również aspekty militarne wikingów, koncentrując się na sposobie prowadzenia przez nich walk na lądzie i morzu.
Wikingowie – krótki rys historyczny
Przodkowie dzisiejszych mieszkańców Skandynawii w średniowieczu byli znani przede wszystkim jako wojownicy i handlarze. Szczyt ich działalności przypada na okres od VIII do XI wieku. Przyczyn ekspansji prowadzonej przez nich możemy wymienić wiele, począwszy od przyczyn ekonomicznych, po chęć zdobycia sławy.
Jedno jest pewne: wikingowie wzbudzali popłoch wśród władców ówczesnej Europy. Ich śmiałe wyprawy łupieżcze na tereny dzisiejszej Europy Zachodniej, a nawet Bizancjum, były możliwe dzięki ich znakomitej sztuce wojennej.
Sztuka plastyczna przedstawia ich jako wojowników noszących hełmy z rogami (co oczywiście jest największym stereotypem na ich temat). Odegrali też znacząca rolę w utworzeniu Rusi Kijowskiej. Według źródeł historycznych Ruryk, przywódca Waregów (wikingów) jest założycielem wspomnianej Rusi Kijowskiej. Wybitnych umiejętności militarnych wymagało również oblężenie Paryża, które miało miejsce pod koniec IX wieku.
Struktura książki
Książka w wyjątkowo barwny sposób przedstawia czytelnikowi dzieje wikingów, uwzględniając przede wszystkim aspekt militarny. Cała publikacja podzielona jest na 9 rozdziałów: począwszy od sztuki wojennej po organizację wojska, ekwipunek, rekonstrukcje bitew. Autor stara się rozprawić z wieloma mitami, które dotyczą ich sposobów walki. Wydanie jest bardzo ładne i podręczne, dzięki któremu będzie można zaznajomić się z lekturą nie tylko w domowym zaciszu, ale również w komunikacji miejskiej. Dla zainteresowanych szerzej omawianym zagadnieniem na końcu książki znajduje się bogata bibliografia.
Wikingowie. Wojownicy Północy – recenzja i ocena
Autor wykonał olbrzymi wysiłek badawczy, ponieważ dokonał analizy ogromnej ilości źródeł historycznych. Dzięki temu otrzymaliśmy solidne opracowanie naukowe dotyczące tego zagadnienia.
Język publikacji jest przystępny, choć problematyka poruszana wymaga od czytelnika wiedzy ogólnej na temat średniowiecza. Książka jest ładnie wydana, zawiera liczne mapy oraz ryciny/ilustracje. Zdecydowanie można polecić ją wszystkim pasjonatom historii średniowiecza, wojskowości oraz Skandynawii.
Wydawnictwo: RM
Ocena recenzenta: 6/6
Marcin Zawadzki