Włącz się do akcji! Uczcij pamięć o powstańcach

Już od 1 sierpnia każdy, kto zechce powiedzieć „dziękuję” uczestnikom walk o stolicę, może to zrobić, wysyłając bezpłatną kartkę – tradycyjnie lub w wersji elektronicznej. Rusza kolejna edycja projektu BohaterON, którego celem jest upamiętnienie i uhonorowanie Powstańców Warszawskich. Jak pokazała jego zeszłoroczna odsłona, ten prosty gest łączy pokolenia i sprawia, że bohaterowie tamtych dni są silni siłą pamięci Polaków.

Pamięć o uczestnikach Powstania Warszawskiego oraz budowanie mostu między pokoleniami – to najważniejsze cele projektu BohaterON – włącz historię! Akcja powstała, by każdy zainteresowany mógł oddać indywidualny hołd ludziom walczącym o wolną Polskę oraz dowiedzieć się więcej o wydarzeniach z tamtych lat. W ten sposób ponownie są oni włączani do społecznej świadomości Polaków. Stąd też nazwa projektu: połączenie słów „bohater” i „ON”.

Dzięki zaangażowaniu tysięcy nadawców pocztówek udało się w zeszłym roku sprawić nieoczekiwaną radość adresatom korespondencji. W tej edycji organizatorzy i partnerzy kampanii również liczą na szeroki społeczny odzew. Każdy, kto będzie chciał pokazać Powstańcom, że pamięta, może zrobić to tradycyjną drogą lub zupełnie bezpłatnie wysłać pocztówkę przez Internet.

Bezpłatną papierową kartkę można odebrać w wybranych placówkach Poczty Polskiej oraz wybranych kolekturach LOTTO, w samolotach LOT na trasach średnio- i długodystansowych, w wybranych biurach sprzedaży LOT i LOT TRAVEL oraz w check-inach LOT na Lotnisku Chopina w Warszawie. Będzie również dostępna w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej oraz w czarnym namiocie kampanii Rakoobrona na plaży Śródmieście w Gdyni w dniach 14-20 sierpnia.

Pocztówkę w wersji elektronicznej można natomiast wysłać za darmo przez stronę internetową akcji: www.bohateron.pl. Już 1 sierpnia ruszy jej uaktualniona wersja, zawierająca zdjęcia i biogramy Powstańców. Dzięki witrynie zainteresowane akcją osoby będą mogły wybrać adresatów kartek, zapoznać się z ich historiami i zdecydować, komu przekażą podziękowania za walkę o wolność Ojczyzny.

W kampanii BohaterON ważnym elementem jest nie tylko pielęgnowanie pamięci o bohaterach Powstania, którzy wciąż są wśród nas. Równie istotną rolę odgrywa uświadamianie Polakom innej perspektywy tego patriotycznego wydarzenia: przybliżanie samych Powstańców, ich indywidualnych doświadczeń, marzeń i wspomnień.

Temu służy również ogólnopolski cykl seminariów dla nauczycieli oraz warsztatów edukacyjnych przeznaczonych dla szkół ponadpodstawowych. Organizatorzy – we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej – przeprowadzą w każdym województwie seminarium dla nauczycieli, przybliżając pedagogom sposoby na przystępny i ciekawy sposób rozmawiania z młodzieżą o Powstaniu Warszawskim i Polskim Państwie Podziemnym. W ramach specjalnych zajęć uczniowie z 240 szkół będą mogli poznać historię w nowym wydaniu.

Portal Historykon.pl również weźmie udział w akcji – wyślemy kartki do bohaterów z Powstania Warszawskiego, jak również postaramy się przez najbliższe 63 dni edukować społeczeństwo, pokazując nie tylko tło historyczne, ale także sukcesy, dramaty i emocje osób żyjących w czasach II wojny światowej. Z jednej strony jest to promocja patriotycznych postaw i tożsamości narodowej, z drugiej – hołd złożony wszystkim, którzy walczyli o stolicę naszego kraju.

Mamy także niespodziankę – przygotowaliśmy we współpracy z komitetem organizacyjnym akcji BohaterON – szereg gadżetów dla osób, które zechcą włączyć się do akcji i podzielić się z nami jej efektami. Konkurs trwać będzie przez 63 dni – dokładnie tyle samo czasu, co Powstanie Warszawskie. Zadanie jest proste – wystarczy przesłać w prywatnej wiadomości na FB zdjęcie (jedno!) ukazujące jak obecnie czczona jest pamięć o powstańcach. W dniu 3 października (dzień po zakończeniu akcji) zostanie utworzona fotogaleria. Wygrywa dokładnie 10 osób, których zdjęcia zdobędą najwięcej „lajków”. Głosować będzie można przez cały dzień – dokładnie do godziny 23:59. Wyniki ogłosimy dzień później, czyli 4 października.

Zapraszamy do włączenia się do akcji!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*